Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarı: 1 hafta sürüyor!
Haber
14 Ocak 2022 - Cuma 11:51
 
Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarı: 1 hafta sürüyor!
Türkiye'de de hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle günlük vaka sayıları rekor kırarken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den kritik uyarı geldi.
SAĞLIK Haberi
Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarı: 1 hafta sürüyor!

Türkiye'de baskın hale gelen koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü değerlendirmede bulundu.

 

Türkiye'deki vaka sayılarıyla ilgili olarak “Omicron dalgasının yükselme konumundayız" diyen Prof. Dr. Tevfik Özlü “Ciddi ağrılar oluyor. Kas ağrıları, sırt ağrıları, göğüs ağrıları, halsizlik, takatsiz çok belirgin, boğaz ağrısı oluyor, baş ağrısı oluyor" açıklamasında bulundu.

 

"SIKINTILI DÖNEM 1 HAFTA SÜRÜYOR"

 

Prof. Dr. Tevfik Özlü, çoğu hastanın evde istirahat ederek hastalığı ayakta atlattığını belirtip, ağır semptomların da olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

 

Ciddi ağrılar oluyor. Kas ağrıları, sırt ağrıları, göğüs ağrıları, halsizlik, takatsiz çok belirgin, boğaz ağrısı oluyor, baş ağrısı oluyor. Sıkıntılı bir dönem; 5-6 gün, 1 hafta sürüyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var. Hayatından 3-5 gün, 1 hafta çalınmış oluyor. Tabi bazıları da bu kadar rahat atlatamıyor. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar. Bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde ağır seyredebilir. Hastane yatışı, yoğun bakım desteği gerektirebilir.

 

"HER GÜN NEREDEYSE BİR UÇAK DOLUSU İNSAN KAYBEDİYORUZ"

 

Halen Türkiye'de neredeyse her gün 1 uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül seyreden vakalar var. 'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o.

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı