Profesör Reddy yeni kabusun adını açıkladı: KOVİD-22
Haber
24 Ağustos 2021 - Salı 11:06
 
Profesör Reddy yeni kabusun adını açıkladı: KOVİD-22
İmmünoloji Profesörü Sai Reddy, "KOVİD-22" olarak adlandırdığı yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.
DÜNYA Haberi
Profesör Reddy yeni kabusun adını açıkladı: KOVİD-22

Londra'da yaşayan İmmünoloji Profesörü Doktor Sai Reddy, "Kovid-22" olarak adlandırdığı yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

 

Daha güçlü bir varyantın ortaya çıkmasının "kaçınılmaz" olduğunu iddia eden Reddy, "Söz konusu varyant için şimdiden hazırlanmalıyız" dedi. Reddy, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Böyle bir varyant ortaya çıkarsa, bunu mümkün olduğunca erken tespit etmeli ve aşı üreticilerinin aşıyı hızla yeni varyantı kapsayacak şekilde uyarlamasını sağlamalıyız."

 

İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim insanları geçtiğimiz haftalarda şu an dolaşımda olan Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

 

İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yayınlanan raporda; yeni bir koronavirüs (Kovid-19) varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği bilgisi yer almıştı.

 

SAGE'de görev alan bilim insanları tarafından hazırlanan raporda söz konusu mutasyonun aşılara ve ilaçlara karşı daha dirençli bir yapıda olabileceğinin de altı çizilmişti.

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı