Sınır şehri olmak yetmiyor! Van'ın ihracatı yerlerde
Haber
06 Aralık 2021 - Pazartesi 11:10
 
Sınır şehri olmak yetmiyor! Van'ın ihracatı yerlerde
Dünyanın sınır kentleri zengin olmalarıyla bilinirken, Van ne yazık ki bu statüde değil. Yer altı zenginliğiyle dünyada ilk sıralarda yer alan İran ile komşu olan Van şehri, sadece bu konuma sahip. İhraca rakamlarına da bakıldığında Van’ın sınır kenti olmasının pek bir öneminin olmadığı ortaya çıkıyor.
EKONOMİ Haberi
Sınır şehri olmak yetmiyor! Van'ın ihracatı yerlerde

Türkiye’nin Orta Doğu ve Orta Asya’ya açılan kapısı olan Van, Avrupa ile Asya’yı bir birine bağlayan önemli bir geçiş noktası. Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan Van şehri sınır şehri olması nedeniyle ön plana çıkıyor. Ancak ön plana çıktığı nokta ticaret, turist geçişinden daha çok uyuşturucu, göçmen kaçakçılığı ve ölümler oluyor.

 

Dünyada sınır kenti olan şehirler bu konumları sayesinde büyük zenginliğe sahipken, Van için bunu söylemek oldukça zor. Dünyanın en fazla petrol ve doğalgazına sahip, 80 milyon nüfusluk İran’a komu olan Van ne yazık ki bu komşuluğunu çok iyi kullanamıyor. Bunun en büyük göstergesi de ihracat rakamları.

 

Kendi hinterlandında bulunan Elazığ ve Malatya gibi şehirler sınır kenti olmamasına rağmen daha fazla ihracat yaparken, Van ise bu illerin gerisinde kaldı. 54.3 milyon dolar ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde 4’üncü sırada yer alan Van, Türkiye genelinde ise 62’nci sırada yer alıyor. Bu da Van’ın sınır ili olmasının çok önemli olmadığını açık bir şekilde gösteriyor.

 

54 MİLYONLUK İHRACAT

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım ayı ihracat verilerini açıkladı. Van’da bu yılın Kasım ayında 4 milyon 427 bin dolar; yılın Ocak - Kasım ayları kapsamında ise 54 milyon 396 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.

 

İŞTE AYLIK RAKAMLAR

 

Van’da Ocak ve Kasım aylarında gerçekleşen ihracat rakamları oldukça düşük.

 

İşte o rakamlar; Ocak ayında gerçekleşen ihracat rakamı 3 milyon 948 bin olurken, Şubat’ta bu rakam 6 milyon 202 bin olarak gerçekleşti. Mart ayında 5 milyon 370 bin, Nisan ayında bu rakam 4 milyon 818 bin ve Mayıs ayında ise 2 milyon 866 olarak kayıtlara geçti.

 

Haziran ayında 5 milyon 682 bin olan ihracat rakamları, Temmuz ayında yaklaşık rakam ile 5 milyon 627 bin olurken, Ağustos ayında da 5 milyon 901 bin olarak gerçekleşti. Eylül ayında 4 milyon 667 olan ihracat rakamları, Ekim ayında 4 milyon 882 bin ve son olarak Kasım ayında 4 milyon 427 bin olarak gerçekleşmiş oldu.

 

BÖLGE İLLERİ İHRACAT RAKAMLARI

 

TİM verilerine göre Ocak - Kasım döneminde Elazığ’dan 296,4 milyon, Malatya’dan 371,9 milyon, Iğdır’dan 86,3 milyon, Van’dan 54,3 milyon, Hakkari’den 32,9 milyon, Ağrı’dan 31,1 milyon, Erzurum’dan 26,4 milyon, Erzincan’dan 22,0 milyon, Bitlis’ten 6,3 milyon, Ardahan’dan 4,8 milyon, Bingöl’den 3,9 milyon, Muş’tan 1,9 milyon, Kars’tan 1,1 milyon, Tunceli’den 325,0 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

 

Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

Kaynak: Editör: Editör
Yorumlar
Haber Yazılımı