ABD, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere hazırlanıyor.

Bu kapsamda ABD Başkanı Joe Biden, geçtimiz günlerde yaptığı bir açıklamada gelecek yıl yapılacak seçimlerde aday olmayı planladığını ancak henüz açıklamaya hazır olmadığını söylemişti. Biden bu ifadesinin ardından bugün konuyla ilgili bir duyuru yaptı.

Beklenen açıklamayı sonunda yaptı

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Joe Biden, 2024'te yapılacak başkanlık seçimleri için yeniden aday olduğunu duyurdu.

"ABD Başkanı olarak yeniden seçilmek için adaylığımı koyuyorum"

Biden paylaşımında "Her neslin demokrasi için ayağa kalkmak zorunda kaldığı bir an vardır. Bunun bizimki olduğuna inanıyorum. İşte bu yüzden ABD Başkanı olarak yeniden seçilmek için adaylığımı koyuyorum. Bize katılın. Bu işi bitirelim" ifadelerini kullandı.

Tarih tekerrür etti: Aynı tarihte açıkladı

Öte yandan Biden'ın 25 Nisan 2019'da adaylığını açıkladığı günden dört yıl sonra yine bir adaylık duyurusu yapmış oldu. Şu an ülke tarihinin en yaşlı ABD başkanı olan 80 yaşındaki Biden, 2024 yılının sonundaki seçimleri kazanması durumunda dört yıl daha görevde kalacak. Ülke tarihinde adaylık yarışına girecek en yaşlı aday ünvanını da alacak olan Biden, seçilmesi durumunda 2. dönemdeki görevini bıraktığında 85 yaşında olacak.

Yaşı ile ilgili endişeler var

Tüm bunların yanı sıra ABD'lilerin Joe Biden'ın yaşı ile ilgili endişeleri olduğu biliniyor. Biden'ın yaşı hakkında endişe duyulmasına en büyük sebep ise zaman zaman sergilediği anlamlandırılamayan tavırları. Yaşı gereği sağlığından şüphe duyulan Biden, zaman zaman boşlukla tokalaşıp canlı yayınlarda tuhaf hareketler sergiliyor.

Boşlukla tokalaşıyor, tuhaf hareketler sergiliyor

Bazen de dalgınlık yaşadığı görülen Biden'ın yardımcılarından sürekli sufle alması da dikkat çeken bir diğer detay oluyor. Son olarak zaman zamn yürümekte zorlandığı görülen Biden, konuşma yaptığı ya da uçağa bindiği esnada yaşadığı denge kayıplarıyla da adından söz ettiriyor.

Editör: Haber Merkezi