Van’da ve Türkiye’de 31 Mart seçimleri sonrası en çok konuşulan isimlerden biri olan Abdullah Zeydan dün itibariyle mazbatasını aldı.

Seçim kurulunun seçim yeterliliğini taşımadığı gerekçesi ile mazbata vermediği ardından da Van’ın savaş alanına dönmesine sebep olan karar 3 gün sonra bozulurken YSK’nın kararı sonrası Zeydan da mazbatasını alan başkanlar arasında yer aldı. Mazbatayı alır almaz “Van’a, Van halkına layık hizmetler üretme zamanı” diyen Zeydan ve Şedal, mazbata takdiminin ardından yapılan açıklamanın ardından önce Dem Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret edip oradan da Van Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Buradaki görev teslimi sonrası Abdullah Zeydan, resmen Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak koltuğa oturmuş oldu.

"HEPİMİZİN SORUMLULUKLARI VAR"

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, mazbatalarını aldı. İl Seçim Kurulunda yüzlerce partilinin eşlik etmesiyle mazbatalarını alan eşbaşkanlar kısa bir açıklama da yaptı. Zeydan, Van halkına layık hizmetler yapacaklarını dile getirerek, “YSK’nın aldığı hukuktan ve adaletten yana kararın ülkemizde hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi ve toplumsal barışın umutlarını, birlikte onurlu özgür yaşam iradesini daha da güçlendirmiştir. Coğrafyamızın artık çatışmaya ihtiyacı yok. Hepimizin toplumsal barışa ihtiyacı var. Hepimizin birlikte onurlu, özgür bir yaşamı tesis etme yönünde sorumlulukları var.”

ZEYDAN: KOLLARIMIZI SIVAYACAĞIZ

“Artık toplumsal barışı inşa etme ve artık güzel kentimize, halkımıza layık hizmetler üretme zamanıdır. Bugünden tezi yok sevgili Eşbaşkanımız Neslihan Şedal, belediye meclisimiz ve kentimizin bütün dinamikleriyle birlikte demokratik kitle örgütleri, STK’lar ile birlikte kentimizin birikmiş bütün sorunlarına bir an önce çözüm bulma ve halkımızın hak ettiği hizmetleri halkımıza sunabilmek için kollarımızı sıvayacağız. Bu demokratik sürecin hukukun üstünlüğü yönünde nihayete ermesi sebebiyle emek veren bütün vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

ŞEDAL: MAZBATANIN SAHİBİ BİZ DEĞİL HALKTIR

YSK’nın verdiği kararın doğru ve yerinde olduğunu belirten Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal ise şunları söyledi:

Bilindiği üzere yüzyıladır bu topraklarda eşitlik adalet, özgürlük ve kolektif vicdanı yeniden bu konuda test edebilmenin yıllarıdır. Yerel yönetimlerle mücadelemiz devam edecek. Özellikle 2024 seçimlerine hazırlanırken ön seçimden bu yana adaylarının etrafında kenetlenen başta kadınlara, gençlere, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere ve kentimizin tüm dinamiklerine bir kez daha teşekkür ederiz. Olası bir yönelim karşısında demokratik hakkını ortaya koyarak mücadelemizin zaferle sağlayan tüm kesimlere şükranlarımıza sunarız.

313Fdba0 2E64 4C45 B9Db 09Fa77Add8Be

"MAZBATAMIZ HERKESE HAYIRLI OLSUN"

“Son dönemlerde Van’da gelişen durumların yeniden toplumda halk arayışında özgürlük haykırışımızı, adalet mücadelemizi yeniden güçlendiğini ve güçlü bir şekilde toplumu tekrar dirilmiştir. Bu sadece Van adına değil yaşadığımız coğrafyanın adına tüm halklar adına bu umudu yükselmiştir. YSK’nın aldığı kararda mücadelemizin haklı olduğunu gösterdi. Mazbatamızın aldık. Mazbatamız başta kadınlara, gençlere, haklara tüm toplumun tüm kesimine armağan ediyoruz. Bunun için mücadelemizin sonuna kadar devam edeceğini belirtiyoruz. Mazbatamız herkese hayırlı olsun”

Editör: Editör Editör