GÜNCEL VAN - Tarihsel geçmişi yüzyıllara dayanan Gevaş sınırları içerisinde bulunan Akdamar Adası ve Kilisesi önemli bir turizm destinasyonu.

Halk arasında bilinen hikayesi ile adından söz ettiren Akdamar, Ermeniler için kutsal bir mekana sahip olma özelliği taşırken, Van'ı ziyaret eden turistler içinde cazibe merkezi durumunda. Her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği, fotoğraflar çektirdiği ada ve kilise ne yazık ki çevre düzenlemesi ve kirlilik ile gündemde.

Sosyal medyadan paylaşılan bir görüntü ile gündeme gelen sorun tepkilere neden oldu. Yaşanan soruna çektiği video ile tepki gösteren Gagik Tur Operasyon Müdürü Engin Pişkin paylaşımına şu notu yazdı:

Ahtamar Adası sahilleri çok bakımsız ve kirli. Ayrıca her taraf çöp ve kırık çitler! Van bu çirkinliği hakkediyor mu?

Yapılan bu paylaşımı alıntılayan başka bir sosyal medya kullanıcısı ise İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu'yu etiketleyerek, "Erol bey düşüncelerinizi merak ediyorum" dedi.

10 TEMMUZ'DA İHALE YAPILACAK

Yaşanan sorunla ilgili paylaşıma cevap veren İl Müdürü Uslu şu açıklamayı yaptı:

Ali bey Müze Müdürü ile görüşüldü. Alanda temizlik personeli olduğu belirtildi. Ayrıca kapsamlı bir çevre düzenleme işi için YİKOB aracılığıyla 10 Temmuz'da ihale ilanına çıkılmıştır. İhale kapsamında tüm eksiklikler giderilecek ayrıca paket arıtma sistemi de kurulacaktır. Bilginize.

Editör: Editör Editör