Seneye Mart ayında gerçekleştirilecek seçimler öncesi Van’da bir hareketlilik yaşanırken, belediye başkan adayları da belli olmaya başlıyor. Seçime aylar kala birkaç isim adaylığını açıklarken, bu isimlerden biri de Vanlı inşaat mühendisi Faruk Görünüş. Kentte özellikle depremle ilgili çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Görünüş geçtiğimiz günlerde AK Parti’den büyükşehir belediye başkanlığı için aday olduğunu açıklarken, bu defa da gazetecilerle bir araya gelerek proje ve hedeflerini tek tek açıkladı. 

2024 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler için çalışmalara hız verilirken, Van’da da seçim hareketliliği yaşanıyor. Seçime aylar kala Van’da büyükşehir belediye başkanlığı için aday olacaklar adaylıklarını açıklarken, bu isimlerden biri de Van’da sevilen ve sayılan inşaat mühendisi Faruk Görünüş. Geçtiğimiz günlerde AK Parti’den büyükşehir belediye başkanı aday adayı olduğunu açıklayan Görünüş’ün bu kararı kentte büyük ses getirirken, Görünüş kentteki gazetecilerle bir araya gelerek vizyon projelerini açıkladı. Bu projeler arasında Van’ın altyapı sorunlarının çözümünden deprem hazırlıklarına, su sıkıntısından ulaşıma kadar birçok önemli proje bulunuyor. Liyakatli bir şekilde çalışmayı hedeflediğini dile getiren Görünüş, “Memleketime hizmet etmek istiyorum” dedi.

 "VAN İÇİN BEN DE VARIM" DEDİ 

Kendini tanıtarak sözlerine başlayan Görünüş, “31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Yaklaşık 20 yıl boyunca Van’da birçok konuda hizmet ettim. Özellikle oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, fabrikalar, üst yapı, alt yapı, hava yolları, demir yolları gibi birçok projede görev aldım. Ayrıca Avrupa Bankası destekli projelerde önemli görevler üstlendim. Yabancı yatırımcıların Van’a gelmesinde büyük emek verdim. Geçmişte İnşaat Mühendisleri Odası’nda çeşitli görevler yürüttüm. Bu anlamda kentin nabzını çok iyi tuttuğumu düşünüyorum. Halen de Van ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyorum. Ayrıca bilimsel araştırmalar yapıyorum. Dolayısıyla Van’a faydalı olacağımız düşünüyorum” dedi.

 "MEMLEKETİME HİZMET ETMEK İSTİYORUM" 

Görünüş, kent hizmet etmek istediğini dile getirerek şunları söyledi:

Van’ın sorunlarını iyi biliyorum. 2024 yerel seçimlerinde AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Memleketime hizmet etmek istiyorum. Üretime gereken önemi vereceğiz. Tarıma elverişli birçok alan var. Gereken tüm destekleri vereceğiz. Ürettiğimizi tüketeceğiz. Sorunları çözecek teknik bilgi ve beceriye sahip bir insanım. Buradaki amacım yaşam kalitesi yüksek ve sağlıklı bir yeşil kent oluşturmak, bunun için çalışacağım. Van için çok güzel projelerim var.

 GÖRÜNÜŞ: VAN’IMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNACAĞIM 

Van’ın sorunlarının çözümüne katkı sunacağını belirten Görünüş, "Kuraklıkla etkin mücadele, afete dirençli kent kurgusunun oluşturulması, güvenli ulaşım, erişim ve şehir içi trafik sorunu, imar planlarının tamamlanması, altyapı yetersizliği, yeni toplu taşıma hatları ve güzergahları, sosyal ve kültürel etkinlikler ile yeni kullanım alanları, kadınlar, çocuklar ve gençler için sosyal alanlar, çevreyi kirletici unsurlar ve Van Gölü, ücretsiz kreş ve eğitim alanları, yaya ve engelli yaya yolları, park ve oyun alanları yetersizliği, işsizlik, yoksulluk ve kaliteli istihdam, kadınların can güvenliği, madde bağımlılığı ile mücadele, tarihi alanların turizme kazandırılması, derelerin temizlenmesi ve ıslah edilmesi, Vanspor’un desteklenmesi ve yeni bir şehir stadı, çevre yolu ve şehirlerarası yeni bir otogar yapımı gibi projeleri hayata geçirerek Van’ımızın sorunlarının çözümüne katkı sunacağım." diye konuştu. 

"VAN’I İÇME SUYU SORUNU BEKLİYOR" 

Kentte su ile ilgili yaşanan sorunlara değinen Görünüş şunları aktardı:

Van’da şu an çok ciddi bir kuraklık sorunu yaşıyor. Suyla ilgili ciddi sorunlar var. Her ne kadar bugün içme suyuyla ilgili problem yaşamıyorsak yakın zamanda ciddi sorun yaşayacağımızı düşünüyorum. Birçok göletimiz kurudu, Van Gölü’nde ciddi bir çekilme var. Gürpınar’dan Van’a gelen ana şebeke hattının arızalı olmasından dolayı geçtiğimiz hafta 6 günlük su kesintisi olacaktı. Zernek Barajı stratejik bir alandır çünkü Zernek Barajı Gürpınar’daki tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin su ihtiyacını karşılayan bir barajdır. Göreve geldiğimizde Zernek Barajı’nı koruma altına alacağız. Bizim ne kadar suya ihtiyacımız varsa Gürpınarlıların da o kadar ihtiyacı var. Su en temel haktır. Sağlamak zorundayız. Zernek Barajı’nı koruyamazsak oradaki çiftçiler ana şebekeye zarar vererek su almak isteyecektir.

 GÖRÜNÜŞ: GÖREVE GELMEK İSTEMEMİN SEBEBİ 40 YIL SONRASI İÇİN DE BİR ŞEYLER YAPMAK 

Görünüş, göreve geldiği taktirde süreklilik arz eden projelere imza atacağını dile getirerek, "Van’ın ciddi sorunlarından biri olması beklenen içme suyu için bugünden önlem alınmalı. Van olarak suyu çok fazla israf ediyoruz. Bir bardak su içmek için 3 bardak su harcıyoruz. Araç yıkama, bahçe sulama, duş alma, lavaboda çok fazla su kullanılıyor. Suyu çok hor kullanıyoruz. Kuraklık sürecine girdik, bunun dönüşü yok. Daha iyiye gitmeyeceğiz. Göreve gelmek istememin en büyük sebeplerinden biri de; “Görev sürecimde ne yapabilirim değil, 40 yıl sonrası için neler yapabilirim.” Bunun için aday oluyorum. Bunların önüne açmamız lazım. Çocuklarımızın geleceği için iyi bir zemin oluşturmamız gerekiyor. Yer altı sularına sahip çıkmamız lazım. Bugün her can sıkıntısında yer altından su çekiliyor. Artık neredeyse yer altı su bulamaz hale geldik. Yer altı suları en kötü zamanda kullanılır. Yer altı sularına gereken önem verilmeli. Göreve gelir gelmez tüm sondajlara istasyon kuracağız. Kışın gelen yağmur ve kar sularını muhafaza edeceğiz. Su seviyesini tekrar yükselteceğiz. Su anlamında çok kötü günler bizi bekliyor. Belediyelere ait park ve bahçelerde yer altı su depoları yapacağız" diye aktardı.

 "VAN VE İLÇELERDEKİ TÜM SONDAJ KUYULARINI YERALTI SUYU BESLEME İSTASYONLARINA ÇEVİRECEĞİZ" 

Görünüş, kentin suyu için hayata geçirmek istediği projeleri anlatarak şunları söyledi:

"Yağmur ve kar sularının tümü yüzeysel buharlaşmayla yok olup gidiyor. Çünkü ciddi bir buharlaşma var. Kışın sürekli kar yağmıyor kuraklığa iyi demek doğru değil evet faydası vardır ama asla önüne geçemezsiniz. Yetmiyor, bakın bugün Van Gölü’ne su seviyesi günden güne azalıyor.  En kötü günler için kullanılmak üzere, Van ve ilçelerdeki tüm sondaj kuyularını Yeraltı Suyu Besleme İstasyonlarına çevireceğiz. Van’ın içme suyu teminini dolaylı olarak etkileyen Zernek Barajını, Korunması Gereken Stratejik Alan olarak değerlendireceğiz. Belediyelere ait tüm park ve bahçelere yeraltı yağmur ve arazi suyu depolama sistemleri kuracağız. Tüm sulamaları bu depolardan yapacağız. Kuracağımız AR-GE birimiyle yapacağımız çalışmalarla içme ve kullanma suyunu birbirinden ayıracak sayaç ayırma teknolojileri üzerinde çalışacağız. Amacımız içme suyunun ücretsiz verilmesi ve kullanım suyunun birim fiyatını yüksek tutarak insanların suyu israf etmesinin önüne geçmek olacaktır."

 "VAN ARAMA KURTARMA TİMİNİ KURACAĞIZ" 

Doğal afetler için hayata geçirmeyi hedefledikleri projelerden söz eden Görünüş, "Belediyede Afet Yönetimi Daire Başkanlığı birimini kuracağız. Bu birimi, Afet Yönetimi konusunda deneyimli ve uzman bir kadro yönetecek. Afet Yönetimi Daire Başkanlığı birimine bağlı çalışacak VANAK yani Van Arama Kurtarma timini kuracağız. Bu tim doktor, mühendis, meteorolojist, veteriner, itfaiyeci, dağcı, madenci, iş makinesi operatörleri ve gönüllülerden oluşacak. Bu birimin etkin çalışabilmesi için özel bir bütçe ayıracağız. 2011 Van depreminde orta ve ağır hasar almış tüm yapıların envanterini çıkaracağız. Bu yapılarda halen bir ikamet söz konusu ise, buralarda oturanların geçici barınma ihtiyacını gidermek kaydıyla bu yapıları derhal boşalttıracağız" dedi.

​​​​​

 GÖRÜNÜŞ: İŞ MAKİNELERİNİN ENVANTERİNİ ÇIKARACAĞIZ 

“Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi, İkinisan Caddesi, Sıhke Caddesi gibi halkın ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde bulunan 15 yıl ve üzeri yaştaki tüm binalardan üniversite onaylı depreme dayanıklılık raporu isteyeceğiz. Van ile Gevaş arasında, Van ile Başkale arasında ve Van ile Erciş arasında en az ikişer adet ve alanları minimum 20 bin metrekarelik acilen arazi tahsisi gerçekleştireceğiz. Afet anında şehre doğrudan giriş-çıkışları bu alanlardan sağlayacağız. Ana yolları sürekli açık tutarak ambulans ve iş manikalarının olay yerine ulaşımını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Kent ve ilçelerinde ekskavatör, JCB kepçe, vinç ve su tankeri gibi iş makinalarına sahip olan tüm firmalarla bir acil durum protokolü yapacağız. Olası bir afet bir durumda kullanabileceğimiz tüm iş makinelerinin envanterini çıkaracağız. Şiddetli yağışlarda sel meydana getiren tüm ana ve tali yolların pissu ve yağmur suyu kesit hesaplarını yeniden yapacak, gerekli olanların çaplarını büyütecek ve yağışlı günlerde rögarların taşarak sel baskınlarına katkı sunmasına engel olacağız.” 

 "KENTİN GELECEK EN AZ 20 YILI KAPSAYACAK BİR ULAŞTIRMA MASTER PLANI HAZIRLAYACAĞIZ" 

Ulaşımda yapmayı hedefledikleri projeleri dile getiren Görünüş şöyle devam etti:

Kentin gelecek en az 20 yılı kapsayacak bir Ulaştırma Master Planı hazırlayacağız ve bu planın bir an önce uygulanmasını sağlayacağız. Kentin en işlek caddelerine kapalı ve açık otoparklar inşa edeceğiz. Otopark sorununu tamamen çözerek trafik yükünü azaltacağız. Kavşaklarda trafik ışık noktalarına trafik yoğunluğunu anlık ve gerçek zamanlı ölçecek sistemler kuracağız. Böylelikle gereksiz kırmızı bekleme ve yeşil geçme sürelerini düzenleyerek, trafik akışını hızlandıracağız. Şehir merkezindeki tüm yollara yol altı galeri hatları inşa edeceğiz. Tüm altyapı hatlarını bu galerilerde toplayacak ve bu şekilde kaplaması tamamlanan yolların tekrar kazılıp tahrip edilmesinin önüne geçeceğiz. Bu şekilde yolların zarar görmesinin, onarım maliyetlerinin ve olası altyapı çalışmalarından dolayı trafik akışının durmasının önüne geçeceğiz.

​​​​​​

 "VAN’IN TÜM DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKARAK DÜNYAYA TANITACAĞIZ" 

Görünüş, turizmdeki hedeflerini anlatarak, "Turizm kentinde yaşıyoruz. Van turizm alanında çok önemli bir konuma sahip, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözbebeğidir. Çok önemli değerlerimiz bulunmaktadır. Stonehenge, İngiltere'nin Wiltshire kenti Salisbury düzlüğünde bulunan ve her yıl 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği turistik bir yerdir. Buranın bir benzeri ise Van Kalecik'tedir. Kimliği turizm olan Van’ı her yıl neden 1,5 milyon kişi ziyaret etmesin? Stonehenge Kalecik, Urartular döneminde yapılmış ve içerisinde dikili taşlar, gözlem halkaları ve anıt mezarları barındıran muhteşem bir yerdir. Bu alanla ilgili hazırladığım tasarımda görüldüğü üzere burayı ve benzeri daha birçok yeri hak ettiği değere taşıyarak, bu muazzam alanları kent turizmine kazandıracağız. Van’ın tüm değerlerine sahip çıkarak dünyaya tanıtacağız." ifadelerini kullandı. 

Editör: Editör Editör