DEVA Partisi Van İl Başkanı Erdinç Peker, il yönetim kurulu, ilçe başkanları ve üyeleriyle birlikte istifa ederek AK Parti’ye katıldı. Millet İttifakı’nın kendilerini temsil edemez hale geldiğini belirten Peker, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Peker, AK Parti Van İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasında şöyle konuştu:

Uzun soluklu bir seçim sürecinden geçtik. Beraberce büyük emekler harcadığımız, maddi manevi elimizden gelenin fazlasını yapmış olduğumuz partimiz tarafından seçim sürecinde tamamen yalnız ve başka partilerin ellerine teslim edildik. Emeklerimizin karşılığı olarak bize dayatılan bu tavır asla tarafımızca kabul edilebilir değildi. Bizler yine de sabrettik ve sivrilen taraf olmak istemedik.

 PEKER: GENEL MERKEZİN DUYARSIZLIĞI BİZİ ÜZDÜ 

Parti çalışmaları sonucunda, teşkilat içinden ve dışından onlarca aday adayı başvurusu yapılmasına rağmen, Van’da partiden bir ismin bile aday olarak gösterilmediğini belirten Peker, "Aday gösterilmemesi dışında, seçim süreci boyunca tek taraflı yürütülen bir süreç olması için sürekli dışarıda bırakılmaya çalışıldık. Bu süreçlerin tamamında DEVA Partisi Genel Merkezi’nin de duyarsızlığı bizi ziyadesiyle üzdü. Ülkemizin selameti ve geleceği için umut beslediğimiz Millet İttifakı ve DEVA Partisi bizleri ziyadesiyle hayal kırıklığına uğratmıştır. Bizler daha iyi bir gelecek için oluşumların olmasını beklerken, ülkemizi zarara sürükleyen bu yapının yanında durmayı kendimize kabul ettiremezdik" dedi.

 "DOĞRU DURAN TARAFTA OLMAYI KENDİMİZE GÖREV SAYDIK" 

DEVA Partisi Genel Merkezi’nin aday belirleme sürecini sert sözlerle eleştiren Peker, şöyle devam etti: 

Emek harcadığımız, gecemizi gündüzümüzü verdiğimiz DEVA Partisi Genel Merkezi sadece birkaç şahsı milletvekili yapmak amacıyla teşkilatlarının büyük kısmını görmez ve duymaz oldu. Tüm bunların sonucuyla yol arkadaşlarımla kararımızı tekrar gözden geçirmek için bir araya geldik ve yoğun istişareler yaptık. Sabırlı ve çok düşünerek hareket ettik. Günün sonunda devletimiz, milletimiz ve de vatanımız için bütün emeklerimizden feragat edip doğru duran tarafta olmayı kendimize görev saydık.

 PEKER: ERDOĞAN'I BAŞKAN YAPACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ 

Millet İttifakı'nın sürekli zaafiyetler gösterdiğini söyleyen Peker, “Millet İttifakı, her pazarlık masasında kolunu bacağını bırakmayı kabul eden bir oluşum olmuş, gördüğümüz durum itibarıyla da ülkeyi yönetemeyeceklerine kanaat getirmiş bulunmaktayız. Doğru olan, ülkemizin ve devletimizin devamlılığını sağlayacağına inandığımız AK Parti saflarına geçmeyi kendimiz ve ülkemiz için bir görev kabul etme kararı almış bulunmaktayız. Herhangi bir pazarlık yapmadan, sadece ülkemizin bekası için gerekli tüm çalışmaları yapacağımıza ve de ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan yapacağımıza söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

 PEKER DAHA ÖNCE İKTİDARI SIK SIK ELEŞTİRMİŞTİ 

Peker, 14 Mayıs seçimleri öncesinde sık sık Twitter sayfasından iktidarı eleştiren paylaşımlar yapmış ve Van’ın sorunlarının çözümü ve potansiyelinin ortaya çıkarılması konusunda Millet İttifakı’nın başarılı olacağını belirtmişti. O paylaşımlardan biri Peker tarafından 2 Nisan tarihinde yapılmış ve şu cümlelere yer verilmişit: “İran'la sınır uzunluğu 300 km. Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan kapısı ama yıllık ihracatı 60 milyon dolar ve Türkiye'nin en yoksul ili. Potansiyelleri ise saymakla bitmez. 20 yıldır bu sorunları çözemeyen iktidar, Vanlılardan nasıl oy isteyecek, bilen var mı?”

Editör: Velat Altınal