Van Gölü Havzası’nı tanıtmak ve doğa bilinci kazandırmak ve fotoğraf eğitimi vermek  üzere etkinlikler düzenleyen Doğa fotoğrafçıları Kulübü’nün eğitmenleri  her hafta yeni bir bölgede etkinlik düzenliyor.

Bu çerçevede; kulübün bu haftaki etkinliği ise Gevaş ilçesinin Altınsaç bölgesi oldu. Van Gölü’nün güneyinde koylarıyla dikkat çeken bölgede yürüyüş yapan öğrenciler, tarihi Altınsaç Kilisesi'ni de görme fırsatı buldu. Ögrenciler define avcıların kilise bölgesini tahrip ettiğini de gözlemledi.

Geziye dair açıklamalarda bulunan Fotoğraf Eğitmeni Aycan Altınal, Van Gölü'nün eşsiz koylarının her mevsim farklı bir görsel şölen sunduğunu belirtti.

Altınal şöyle konuştu:

Doğa Fotoğrafçıları kulübü  olarak kış bitmeden bu görselliği izlemek adına Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Altınsaç kilisesi Bölgesine 30 kişilik ekibimizle doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Bin yıldan fazladır tüm olumsuz şartlara rağmen ayakta durmayı başaran Altınsaç kilisesi  bölgeye ayrı bir kültürel ve görsel renk katıyor. İzlemlerimiz sırasında define avcılarının tarihi yapıya zarar verdiğine de ne yazık ki şahitlik ettik. Tarihi ve doğal güzelliklerimize sahip çıkalım.

Editör: Editör Editör