Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ilişkin “Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri”ni açıkladı. Şehrivan’ın, TÜİK’ten derlediği verilere göre, TRB2 Bölgesi’nde bulunan Van, Türkiye’nin en yoksul ve yaşam koşulları kötü olan iller arasında yer aldı.

 HER BİN KİŞİDEN 205 KİŞİ YOKSUL SAYILIYOR 

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'si dikkate alınarak belirlenen bölgesel yoksulluk sınırına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk sınırı 9 bin 7 TL oldu. Verilere göre; Van’ın da yer aldığı bu bölgede her bin kişiden 205 kişi yoksul sayılıyor. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk oranı yüzde 9,6 olarak gerçekleşti.

 YOKSULLUK SINIRI 10 BİN 808 TL OLDU 

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen bölgesel yoksulluk sınırına göre, Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’nde yoksulluk sınırı 10 bin 808 TL oldu. Medyan gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde her bin kişiden 379 kişi yoksul ve bu bölgede yoksulluk oranı 17,7 olarak gerçekleşti.  

 VAN HEM YOKSUL HEM DE YAŞAM KOŞULLARI KÖTÜ! 

Türkiye için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'sine göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde yer alan iller, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu iller oldu. Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’ndeki illerde Satınalma Gücü Paritesi (SGP) kullanılarak hesaplanan gelire göre yoksulluk sınırı 17 bin 219 TL oldu. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’ndeki illerde her bin kişiden 956 kişi yoksul sayılırken, yoksulların oranı ise yüzde 8,6 oldu. Satınalma Gücü Paritesi (SGP) kullanılmadan hesaplanan gelire göre yoksulluk sınırı 17 bin 747 TL oldu. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’nde her bin kişiden bin 47 yoksul sayılırken, yoksulların oranı ise yüzde 8,7 oldu.

 GÖRELİ YOKSULLUK SINIRI 20 BİN 663 TL OLDU 

Türkiye için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde Satınalma Gücü Paritesi (SGP) kullanılarak hesaplanan gelire göre göreli yoksulluk sınırı 20 bin 663 TL oldu. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’ndeki illerde her bin kişiden bin 225 yoksul sayılırken, yoksulların oranı ise yüzde 7,1 oldu.

 YOKSULLARIN ORANI YÜZDE 7,6 OLDU 

Türkiye için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ına göre, Van’ın da içerisinde bulunduğu TRB2 Bölgesi’nde Satınalma Gücü Paritesi (SGP) kullanılmadan hesaplanan gelire göre göreli yoksulluk sınırı 21 bin 296 TL oldu. Van’ı da kapsayan TRB2 Bölgesi’ndeki illerde her bin kişiden bin 362 yoksul sayılırken, yoksulların oranı ise yüzde 7,6 oldu.

Editör: Haber Merkezi