Yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekiliği seçiminin ardından gözler Yeni Kabine'ye çevrildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın A takımında yer alan isimler belli oldu. Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye'nin merakla beklediği 2023 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı. Yeni kabinede Hakan Fidan Dış İşleri Bakanı olurken Mahinur Özdemir ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcılığıa ise Cevdet Yılmaz getirildi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Türkiye, bugün dünden daha güçlüdür. Yarınlarımız 28 Mayıs öncesine göre daha aydınlıktır. 14 Mayıs ve 24 Mayıs seçimlerinde sandığa tercihini yansıtan 54 milyondan fazla vatandaşımızın her birine teşekkür ediyorum. Yurt dışındaki kardeşlerimizi, her iki seçimde de ülkemize karşı sorumluluklarını yerine getirdikleri için tebrik ediyorum.
 • Şahsımı bir kez daha Cumhurbaşkanlığına layık gören 27 milyon 835 bin vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımıza destekleri için teşekkürlerimi iletiyorum.
 • Umudunu Türkiye'nin yükselişine bağlamış hiçbir kardeşimizi mahcup etmeyeceğiz. 14 gün arayla sandıktan milletimizden iki kez güvenoyu almanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. 28 milyona yakın insanımızın teveccühüne mazhar olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm bunların bizlere aynı zamanda çok büyük sorumluluk yüklediğini de çok iyi biliyoruz.
 • 85 milyon vatandaşımızla birlikte bizim için dua eden yüz milyonların da umudunu taşıdığımızın farkındayız. Bundan sonra da canımız pahasına bu emanete sahip çıkacağız.
 • Yeni kabinemize geçmeden önce, şimdiye kadar beraber çalıştığımız, nice badireyi beraber aştığımız eski kabine üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Rabbim eski kabine üyelerimizin hepsinden razı olsun.

Şimdi sizlere Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşmak için birlikte yol yürüyeceğimiz yeni kabine üyelerimizi paylaşmak istiyorum:

 1. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz
 2. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç
 3. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş
 4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan
 5. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki
 6. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan
 7. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar
 8. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak
 9. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
 10. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya
 11. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy​
 12. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Dinç
 13. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler
 14. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Editör: Editör Editör