GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER - Türkiye ile İran arasında arasındaki 590 kiloemtrelik sınıra sahip olan Van'ın İran'a açılan tek sınır kapısı Kapıköy Sınır Kapısı.

Yaklaşık 300 kiloemtrelik sınır boyunda sadece Kapıköy Sınır Kapısı'nın bulunması; sınır ticaretinin gelişmesine, ihalat-ihracat rakamlarının artmasına ve daha fazla turistin geliş-gidiş yapmasına yeterli olmuyor. Bu kapsamda daha önce 1989 yılında açılan ancak kısa bir süre hizmet veren Gelincisik Sınır Kapısı'nın açılması için son yıllarda oldukça fazla girişimde bulunuldu ve gündeme getirildi.

Özellikle Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) yapılan tüm görüşmelerde, her platformada ve önemli toplantılarda Başkale Gelincik Sınır Kapısı'nın açılması gerektiğini ifade etti. Son olarak 25-26 Eylül tarihleri arasında Van'da düzenlenen "Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı"nda da konuyu gündeme getiren Van TSO yetkilileri, kapının ivedilikle açılması gerektiğini aktardı.

 VAN TSO'DA KONUŞULDU 

Bunun üzerine yapılan görüşmeler ve komisyon toplantılarında Gelincik Sınır Kapısı'nın açılması konusu ortak mutabakata eklendi ve açılması için çalışmalara başladı. Yaşanan yeni gelişmeler, Başkale Ziraat Odası'nın Van TSO'yu ziyaretinde netleşti. Başkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aşkan, Van TSO üyeleri ve mahalle mahalle muhtarlarının oda ziyaretinde yapılan görüşemde, Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş ve Ömer Yılmaz ile bir araya geldi.

Van TSO resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda ziyaret paylaşılarak, görüşemde Fevzi Çeliktaş'ın konuşmalarına yer verildi. Toplantıda konuşan Çeliktaş şunları aktardı:

Van'da gerçekleşen ve 2 gün süren "Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı"nda Gelincik ve Çilli Sınır Kapılarının açılması gerektiğini ifade ettik, talepte bulunduk. Gelincik Sınır Kapısı'nın açılması konusu iki ülke tarafından imzalanan mutabakatta yer aldı. Bu noktada bir anlaşama sağlanmış oldu. Artık İran'ın hızlı davranmasını ve kapımızın bir an önce açılmasını bekliyoruz.

 İŞTE VAN TSO'DAN YAPILAN PAYLAŞIM 

Editör: Editör Editör