Türkiye’de olduğu gibi Van’da da en çok konuşulan konuların başına deprem geliyor. Birçok deprem araştırmaların ve çalışmaların konuları içerisinde bulunan Van, deprem uzmanları tarafından da yakından inceleniyor. Uzmanlar kent için önemli uyarılarda bulunurken, İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş’te binalarla ile ilgili çağrısını sürdürüyor.

"HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL"

Yaklaşık 5 aydır deprem bölgesinde teknik çalışmalar sürdürdüklerini belirten İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş, videolu yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı.

Her gün farklı binalarda çalışıp, bu binalar hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Depremde yıkılan tüm binaları gezerek, tespit ettiğimiz verileri Van’a entegre etmek için kayıtlar alıyoruz. Gördüğümüz en büyük sıkıntıların başında malzeme kalitesi geliyor, ardından işçilik ve denetimsizlik geliyor. Bu en kazların altında kaybolan umutlar var. Henüz hiçbir şey için geç değil. Böyle bir Van görmek istemiyorsak bugünden önlem almalıyız. Bu işin ciddiyetine artık varalım ve gerek tüm tedbirleri alalım. Hiçbir şey insan canından daha önemli değildir.

Editör: Editör Editör