İnternet ortamında yapay zeka eliyle yapılan çalışmalar kadar, yorumlamalar da konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Türkiye genelinde şehirlerle ilgili detayların yapay zeka ile yeniden ele alındığı süreç devam ederken bu kez de rakip şehirlerle ilgili bir çalışma yapıldı.

Yapay zekâ Türkiye’de bulunan illere verdiği isimlerden sonra bir birine benzer illeri analiz ederek sonucu paylaştı

Yapay zekâ tarafından yapılan analize göre Van’ın rakibi Diyarbakır oldu. Yapay zekâ analizine göre, Van’ın rakip şehri olarak Diyarbakır ön plana çıkıyor. İki şehir arasındaki benzerlikler ve farklar incelendi.

Bu ilginç sonuçlar, Türkiye’deki 81 il arasındaki karşılaştırmalara dayanıyor. 2023 yılına damga vuran yapay zeka araçlarının yeni çalışması tekrar gündem oldu. Son 1 yıl içerisinde küresel çapta yaşanan teknolojik dönüşüm, yapay zeka motorlarını etkin bir şekilde insan hayatının merkezine koydu.

Gelişmeleri yakından takip eden ve bu yenilikleri işlerinde ve eğlence sektöründe etkin bir şekilde kullanan vatandaşların yapay zeka motorlarına duydukları ilgi her geçen gün artıyor.

Herkesi şaşkına uğratan Yapay Zeka ile nelerin yapılabileceği hakkında evrensel bir merak uyandıran sosyal medya kullanıcısı, yapay zeka motoruna Türkiye’de bulunan şehirlerin rakip şehirlerini sordu. Meraklı Sosyal medya kullanıcısının bu dikkat çeken isteği, yapay zeka motoru tarafından beklendiği gibi cevaplandı.

Yapay zeka, Türkiye’de şehirler arası rekabeti analiz ederek, Van’ın Diyarbakır’a rakip şehir olduğunu açıkladı.

Hakkari’nin Rakibi de Van Oldu

Bu tahminlerin hangi kriterlere göre yapıldığı bilinmese de, sonuçlar sosyal medya paylaşımlarında hızla yayıldı.

Yapay zeka motorunun bu tahminleri, binlerce yorum ve beğeni alarak kısa sürede viral hale geldi ve sosyal medya kullanıcılarının büyük ilgisini çekti.

Sosyal medya kullanıcıları, yapay zeka motorlarının gelişmişlik düzeyini görmüş oldular ve bu durum, sektör içerisinde yapay zekanın daha fazla ilgi görmesine yol açtı. Hakkari’nin ise rakip şehri ise Van oldu.

Kaynak: Van Ekspress

Editör: Editör Editör