14 Mayıs seçimlerine 1 hafta kala AK Parti Van İl Başkanı Emre Güray ve milletvekili adayları kentteki ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. İl Başkanı Güray toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Güncelvan olarak kamuoyunda en çok merak edilenleri Başkan Güray'a sorduk. İşte o sorular ve cevapları...

 GÜRAY: VAN’DA 4 VEKİL ÇIKARIYORUZ 

  • Van’da anket yaptınız mı? Bu ankete göre durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Van’da sosyal medyada yapılan sokak röportajları ve anketlerde bir manipülasyon yapılıyor. Biz Van’da bir anket yaptık. Biz şu anda 4 vekili çıkarıyoruz. Genel Merkezimizin gerçekleştirdiği ankette ise 5’inci vekili zorladığımızı da görüyoruz.

 "HDP MİTİNGİNE 10 BİN KİŞİ KATILDI" 

  • Geçtiğimiz hafta Van’da gerçekleşen Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyada fazlaca ‘HDP olmasa böyle bir kalabalık toplanmazdı’ algısı vardı. Siz neler söylersiniz.

CHP’nin Van’da düzenlediği miting, daha doğrusu biz ona HDP mitingi diyelim. Ben geçen günde bunu belirttim. Çok düşük katılımlı bir miting oldu. Geçmiş yıllara nazaran HDP mitinglerini incelediğimizde bu mitinge katılım çok düşüktü. Bunu CHP mitingi olarak nitelendiremeyiz. Çünkü Kılıçdaroğlu Van’a girdiğinde alandaki sayı 2 bin 2 bin 300 civarındaydı. Ama HDP ‘biz olmazsak siz bir hiçsiniz’in siyasi sahadaki gösterisini Maraş Caddesi’nden geçerken gösterdi ve alana aynı grup akın etti. Ve toplamda mitine 10 bin - 11 bin civarında bir katılım gerçekleşti. Az önce dediğim gibi bu bir CHP mitingi değil, HDP mitingiydi. Alandaki bayraklardan, sokaktaki söylemlere kadar bunu açık bir şekilde gördük.

 GÜRAY: KENDİMİZİ TEST ETTİK 

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingine 50 bin kişi katıldığı, Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Ancak aynı şekilde sosyal medya sorumlarında sıkça konuşulan, haber olan ve ön plana çıkan konu ‘dışardan araçlarla vatandaşların Van’daki mitinge getirildiği’ meselesi var. Bunu nasıl yorumlarsınız? Böyle bir şey doğru mu?

Tüm samimiyetimle söylüyorum. Bunu çekemeyenler var. Biz bugün burada konuşuyoruz ama önümüzdeki hafta bir seçim var, biz seçimden sonrada yine bunu konuşacağız. Biz bu mitingi hiç kimseyi kandırma adına değil, kendimizi test etme adına düzenledik. Genel Merkezimizden 4 koordinatörümüzün da katılımıyla bir program gerçekleştirdik. Bu kapsamda;

  • 700 bin kişiye sesli arama gerçekleştirdik.
  • Youtube, Facebook, İnstagram ve Twitter’da 1 milyon 550 bin kişiden etkileşim aldık. Son 3 günde.
  • Ben ve Milletvekili arkadaşlarımız SMS yolu ile mitingimizi duyurduk.
  • 148 bin üyemizi tek tek aradık ve arandığına dair sonuç alma raporu oluşturmak adına genç kardeşlerimizle bir çağrı merkezi kurduk.
  • Geçmiş dönemde yapılan hataları yapmamak adına böylesi bir çalışma içerisinde yer aldık.

 "YABANCI PLAKALI ARAÇLAR GÜVENLİK AMAÇLI GELDİ" 

İlimizde bulunan farklı illere ait plakalı araçların tamamı Cumhurbaşkanımızın güvenliği için bölgeye çevik kuvvet ve diğer polis ekipleridir. Biz yakın illerden hiç kimseyi bırakın getirmeyi davet etmedik. Buna ilgili illerin il başkanları da dahildir. Ayrıca biz CHP gibi alanda Hakkari İl Örgütü pankartı açmadık. Kendi potansiyelimizi çok iyi biliyoruz. Bu memlekette 5-6 milletvekili çıkardığımız dönemleri biliyoruz. 148 bin üyemiz ile aynı hanede bulunan 300 bin seçmenimizin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu memleket kadim bir memleket. Bu nedenle de Sayın Cumhurbaşkanımıza teveccühlerinin olduğunu çok iyi biliyoruz. Baskı ve şiddet olmazsa herkes rahatlıkla sandığa gittiği zaman sayın cumhurbaşkanımıza oy vereceklerini de çok iyi biliyoruz. Buradaki tablo gerçek tablodur ve burada çok büyük bir emek var. Ben bu emeğin içerisinde yer alan herekse de teşekkür ediyorum.

  • Milletvekili oylarının ve çıkacak vekil sayısının yanı sıra Cumhurbaşkanlığıyla ilgili yorumunuz nedir? Van’da Cumhurbaşkanlığı için nasıl bir hava var?

Yeşil Sol Parti’nin bir propagandası var. 1 Oy Yeşil Sol Parti’ye, 1 o Kılıçdaroğlu’na. Biz bunun böyle olmayacağını göreceğiz. Özellikle Maraş Caddesi’ndeki görüntüden sonra her ne kadar montajdır denilse de Kürt vatandaşlarımız bugüne kadar gördükleri zulmü ve yapılan takyeciliğin dışa yansımasıydı. Biz bu rahatsızlığı sahada açıkça görüyoruz.

Bu nedenle de; Kılıçdaroğlu’nun Yeşil Sol Parti’den çok daha düşük bir oy alacağını düşünüyorum. Geçmiş yıllarda yapılan seçimlere baktığınızda da bunu görebilirsiniz. HDP, Sayın Cumhurbaşkanımızdan her zaman daha farklı bir oy almıştır. Yani seçmenin düşüncesi ne olursa olsun Cumhurbaşkanımıza teveccühü her zaman farklı olmuştur. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın aldığı oylardan daha fazla bir oy alınacağını düşünüyorum. Sahada da bunu görebiliyoruz.

Editör: Haber Merkezi