Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İller Bankası ile Van Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Van'a kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımının protokolü imzalandı.

Van Valisi Ozan Balcı ile İller Bankası Genel Müdürü Recep Türk'ün imzaladığı protokol ile Van'a 38,5 megawatt büyüklüğünde 32 Milyon Euro (yaklaşık 1 Milyar TL) değerinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Kurulacak GES ile her yıl Van Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 300 Milyon TL ek gelir sağlanacak. Sağlanacak gelir ile Van halkına yönelik kamusal yatırımlar yapılacak. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal elektrik dağıtım firmasından aldığı 300 Milyon TL'lik elektrik, kurulan GES'ten elde edilecek.

Yatırımın imza törenine; Vali Ozan Balcı, Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Burhan Kayatürk, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Özvan, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (VASKİ) Ülker Cem Kaplan katıldı.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Balcı şöyle konuştu:

Van Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı bu güzel yatırımın Van'ımıza, Vanlı hemşehrilerimize, memleketimize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Editör: Editör Editör