GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER - Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasını fırsat bilen vatandaşlar tatil bölgelerine akın etti. Türkiye'de yerli turist Bodrum, Kuşadası, Aydın, Antalya, Alanya gibi bölgelere akın ederken, İranlı turistlerin tatil adresi bir kez daha Van oldu.

Sınır'dan şehir merkezine 100 kilometrelik mesafe, klimatolojik havası, turisttik alanları, denizi ile cezbeden Van, bu bayramda çifte bayramı yaşadı. 9 Günlük tatil boyunca işyerleri açık olan Vanlı esnaflar İranlı turistlere hizmet etti. alışverişten yeme-içmeye kadar birçok alanda karlı bir bayram geçiren Vanlılar durumdan oldukça memnun. Aynı şekilde Van'ı tercil eden İranlılar da Van'dan mutlu ayrıldı.

 9 GÜNDE KAÇ İRANLI GELDİ 

Peki, 9 günlük bayram tatilinde kaç İranlı turist Van'ı ziyaret etti. Güncelvan olarak ulaştığımız rakamlara göre; 24 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında Kapıköy Sınır Kapısı'ndan 13 bin 578 İranlı turist Van'a giriş yaptı. Bu turistlerin çoğu havayolu ulaşımı ile Türkiye'nin tatil bölgelerine giderken çoğunluğu ise Van'da tatil yaptı. Kapıköy'ün yanı sıra Ağrı Gürbulak ve Yüksekova Esendere Sınır Kapısı'ndan giriş yapan İranlılar'da Van'a geldi.

Alışveriş yapan ve Van Gölü'nde yüzen İranlılar gece geç saatlerde ise eğlence mekanlarına akın etti. Özellikle İranlıların açmış olduğu mekanları tercih eden turistler doyasıya eğlendi.

 1 AYDA REKOR KIRILDI 

Bayram tatili nedeniyle Van'ı tercih eden İranlılar ayrıca bir rekora imza attı. 2023 Yılının ilk 6 ayında en fazla turistin giriş yaptığı ay Haziran ayı oldu. Nevroz döneminde (Mart ayı) 46 bin 419 İranlıların giriş yaptığı Kapıköy'de Haziran ayında bu rakam 46 bin 889 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2023 yılının en yüsek rakamı olarak kayıtlara geçti. 

Editör: Editör Editör