Hastalığın genel belirtilerini "Daha çok çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, aşı olmayan bağışıklık kazanmamış yetişkinlerde de görülebilen bir viral enfeksiyon hastalığı. Üst solunum yolu hastalığı gibi belirtiler ile gözlenen bir kuluçka dönemi var. Havadaki damlacıklar aracılığıyla kişiden kişiye bulaşan hastalığın bu ön belirti (kuluçka) dönemi 10 ila 14 gün arasında değişmekte. Kişinin ense ve yüzünde kızarıklıklar ve döküntülerle başlayan kızamık, sonrasında tüm vücuda yayılır." şeklinde özetleyen Doç. Dr. Nurhayat Yakut, şunları söyledi:

"Hastalık, özellikle iki yaş altı çocuklarda daha ciddi bulgularla seyredebiliyor. Bu sebeple şüpheli bir döküntü durumunda vakalar artçı olduğu için aileler hemen bir çocuk enfeksiyonları uzmanına başvurmalıdır. Vakalara tanı koyulması, tanı koyularak kayıt altına alınması bu noktada çok önemli."

2 Yaş Altı Çocuklarda Risk Daha Fazla

Tedavi sürecinden bahseden Yakut; "Kızamık; viral bir enfeksiyon hastalığı. Bu sebeple tedavide daha çok destek tedavisi sürecinde ilerliyoruz. Eğer hastada ikincil bir bakteriyel enfeksiyon varsa bunu tedavi ediyoruz. Özellikle iki yaş altı çocuklarda akciğer enfeksiyonu, ortakulak iltihabı gibi ikincil enfeksiyonlarla seyredebildiği için bu durumlarda antibiyotik tercih ediyoruz. Takviye olarak yüksek doz A vitamini veriyoruz." sözleriyle kızamık vakalarının tedavi yöntemlerini detaylandırdı.

Bu Hastalıktan Aşı ile Korunmamız Mümkün

Son yıllarda kızamık vakalarında artış gözlendiğini ve aşı ile önlenebileceğini söyleyen Medipol Bahçelievler Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nurhayat Yakut, kızamık hastalığını önleme süreci ile ilgili şu bilgileri verdi;

Tedaviden çok korunma önemli. Tedaviden ziyade bu hastalıktan aşı ile korunmamız mümkün. Kızamık aşısı, çocukluk çağı aşılarında bulunuyor. Vaka artışlarındaki en büyük etken de aşı yaptıranlarda büyük bir düşüş olması. Bizim istediğimiz şey tüm çocukların aşılanması. O zaman tüm bu vakalarda azalma yaşanacak. Aşı dışında maske ve standart hijyen kurallarına uyulması bulaş riskinin azalmasında önemli bir rol oynuyor.

Editör: Editör Editör