14 Mayıs'ta yapılacak seçime sayılı günler kalırken, seçime yönelik çalışmalar ve hazırlıklar da devam ediyor.

Van'da da seçim çalışmaları hız kesmeden sürerken, HDP’nin genel seçimlere listesinden gireceği Yeşil Sol Parti, Erciş’te miting düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Menice Rümeysa Gülmez, Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Adayları ile partililer katıldı. Sahil Kent Mahallesi Fener Alanı’nda düzenlenen mitinge çok sayıda kişi katılırken, mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kentin sorunlarına değinerek, “İşsizlik oranın en yüksek olduğu şehirlerimizden biri de Van’dır” dedi.

SANCAR ERCİŞLİLERE SESLENDİ

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerinin seçime hazır olduğunu, söyleyerek şunları kaydetti: "Gezdiğimiz bütün illerde gördüğümüz manzarada halkımız 14 Mayıs seçimlerine hazır. Yeşil Sol Parti 14 Mayıs seçimlerine hazırdır. En çok kadınlar hazır, gençler hazır. Kadınların öncülüğünde, gençlerin öncülüğünde zafere yürüyoruz. Sizler var olun."

"VAN’IN SORUNLARINA DEĞİNDİ"

Sancar, Van depremine değinerek, "Van'da 2011 yılında bir deprem yaşandı. 644 insanımızı kaybettik, şehrimizde yıkım büyük oldu. 2011 yılından bugüne söz verdikleri konutların hiçbirini yapmadılar. 12 yıl geçtiği halde 74 ailemiz konteyner kentlerde yaşıyor. Bu iktidar çıkmış diyor ki biz bir yıl içinde deprem konutlarını inşa edeceğiz. Van'da 13 yılda yapmadınız şimdi bu kadar büyük bir felakette nasıl yapacaksınız." dedi.

SANCAR: İŞSİZLİĞİN EN YÜKSEK OLDUĞU ŞEHİRLERİMİZDEN BİRİ VAN'DIR

Van’daki işsizliğe dikkat çeken Sancar konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu halkı, bu ülkenin insanlarını açlığa, işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm ediyor. Bu halkı düşünmüyor, kendi çıkarını düşünüyor. Halkla ilgili ne bir fikirleri var ne bir icraatları var. Bu ülkedeki gençlerin çoğu okulda gidemiyor, iş de yapamıyor. Üç gençten biri eğitimde de yok istihdamda da yok. Bunu en iyi bilen şehirlerden biri de Van’dır. İşsizlik oranın en yüksek olduğu şehirlerimizden biri de Van’dır. Bu şehirde gençlerimiz eğitim imkânlarından, iş imkânlardan yararlanamıyorlar. Ekmek parası için mevsimlik işçi olarak yollara düşüyorlar. Bir parça ekmek kazanmak için yollara düşüyorlar. Erciş halkı bu durumu çok iyi biliyor."

Sancar son olarak, "Cezaevlerinde haksızca tutuklanan kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı özgürlüğe kavuşturacağız. Bu günler yakındır. Bu yürüyüş sizlerin kararlı duruşu ile bu inancı, özgürlüğü de getirecek, eşitliği de getirecektir." diye belirtti.

Editör: Haber Merkezi