GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER  - Bürokrasi ve siyaset bakımında Türkiye'nin en zayıf illeri arasında yer alan Van'ın en başarılı temsiliyeti bugüne kadar Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından sağlandı.

Van'ın 2000'li yıllardan önceki en önemli başarıları 1970'lerde başbakanlık yapan Ferit Melen'den geldi. İlk defa bir başbakan çıkaran Van, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsiliyetini ise 1990-1995 yılları arasında yakaladı. Ancak bu temsiliyet Van'dan çok İstanbul'u ilgilendirdi. 90-95 yılları arasında TOBB Başkanlığı yapan Vanlı Yarım Erez, başkanlığıa İstanbul Ticaret Odası (İTO) yönetiminden girmişti. Bu da Van'dan çok İstanbul'u ilgilendirmiş ama ismin Vanlı olması haneye bir sayı yazmıştı.

 BAKAN ÇELİK İLE ALTIN ÇAĞ 

Ve en önemli temsiliyet ile yatırımların yapıldığı dönem. Hüseyin Çelik dönemi. Ak Parti'nin kurucularından olan Hüseyin Çelik 2002 yılında milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclis'ine (TBMM) girdi. 58. Dönem Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yapan Çelik daha sonra Van'ın şahlanma dönemi olarak kabul edilen 59. ve 60. Dönem Hükümeti'nde Milli Eğitim Bakanlığı görevlerini yaptı. Van'ın en önemli temsiliyeti olan bu dönemlerin arından Van istenilen seviyeye bir türlü ulaşamadı.

TOBB'DA VAN TSO DÖNEMİ 

Ta ki 2018 yılında gerçekleşen TOBB Genel Kurulu'na kadar. 2018 TOBB seçiminin ardından ciddi atılımlarda bulunan, kentte yarattığı hava ve başarılarıyla ön plana çıkan Van TSO, Konsey Başkanlığına seçildi. Türkiye'deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları'na başkanlık edecek olan Van TSO'nun görevi 2018'de başladı. Bu başarı 2022 yılında da devam etti. TOBB'un TSO Konsey Başkanlığı'nı yürüten Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, TOBB 78. Genel Kurulu'na başkanlık etti. 365 Oda/Borsa'nın katılım sağladığı toplantıda tüm gözler Genel Kurulu Başkanı yani Necdet Takva'daydı. Bu görevi de layıkıyla yerine getiren Takva, Konsey Başkanlığı'nda da TSO'ların takdirini aldı.

 YENİDEN KONSEY BAŞKANI 

2018 yılında Konsey Başkanlığı'nın verildiği Van TSO'da bu kez gözler 2 gün önce gerçekleşen TOBB 79. Genel Kurulu'na çevrildi. Genel Kurul öncesi kentti iş dernekleri ortak açıklama ile TOBB'a seslendi ve TOBB Yönetim Kurulu'na Van'ın alınması gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra sosyal medyada da yapılan paylaşımlar ile destek atırıldı. Ancak bu talep gerçekleşmedi ve TOBB Yönetimine Doğu Anadolu Bölgesi'nden Erzurum TSO alındı.

Yapılan Genel Kurulu'un ardından bugün gerçekleşen Konsey Başkanlıkları seçimlerinden müjdeli haber geldi. 2018-2023 yılları arasında Konsey Başkanlığında başarılı bir dönemi geride bırakan Van TSO, yeni dönem yeniden Konsey Başkanlığına seçildi. 30 TSO'nun içerisinde yer aldığı konseyde Necdet Takva oy birliğiyle göreve getirildi. Verilen görev kentte yine coşkuyla karşılandı ve sosyal medya Necdet Takva'nın görevi için tebrik mesajı yağdı.

Editör: Editör Editör