Petrol fiyatları, yaz başından bu yana stabil seyrederken talep azlığı beklentisiyle geçen hafta önemli ölçüde düşmüştü.

Ancak İsrail ile Hamas arasında patlak veren savaş, Orta Doğu'daki üretimin sekteye uğrayabileceği endişesiyle yeniden yükselişe geçti.

Çatışmaların daha da genişleyebileceği ihtimali risk algısının yüksek seyretmesine neden olurken, artan petrol fiyatlarının küresel bazda enflasyon endişesini de artırabileceği belirtiliyor.

Brent petrolün varil fiyatı geçen haftayı yüzde 8,7'lik düşüşle 84 dolar seviyelerinde kapatmasına karşın, yeni haftanın ilk gününde 88,4 dolara kadar yükseldi. Ardından önceki kapanışın yüzde 2,8 üzerinde 86,3 dolarda dengelendi. Ancak fiyatlar gün içerisinde 89 doları aştı.  

ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolünün varil fiyatı da yüzde 3 artışla 85,3 dolar oldu. 

Yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 30 oranında artan petrol fiyatlarının, bir hafta önce son bir yılın en yüksek seviyelerine tırmanırken 100 dolar sınırına ulaşması an meselesi gibi görünüyordu.

Analistler, petroldeki risk priminin, İran gibi büyük petrol üreticisi ülkelere yayılabilecek daha geniş bir gerilim ihtimali nedeniyle ortaya çıkmış olabileceğini belirtiyor. 

Filistin ve İsrail petrol üreticisi olmasa da Orta Doğu bölgesi, küresel arzın yaklaşık üçte birini karşılıyor. 

Uzmanlara göre İsrail küçük bir petrol üreticisi ve üretiminin durması küresel piyasayı ciddi şekilde etkilemeyecek. Öte yandan İran'ın petrol üretimi durabilir. 

Editör: Editör Editör