GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER - 31 Mart'ta yapılması planlanan Yerel Seçimlere sayılı günler kaldı.

Türkiye geneli seçimler için alanda çalışan, ziyaretler gerçekleştiren ve halk buluşması yapan belediye başkan adayları ile bağlı bulundukları parti temsilcileri son viraja girmiş durumda.

Hemen her gün proje açıklayan, rakiplerine sandıktan önce psikolojik baskı kurmaya çalışan başkan adayları, bir yandan 1 Nisan sabahını iple çekiyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Van ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde de adayların ve partilerin seçim çalışmları devam ediyor. Ancak, Doğu Anadolu Bölgesi'nde seçime hazırlanan adayların birçok dezavantajı bulunuyor. Bu dezavantajlardan bir tanesi ve en önemlisi olumsu hava koşulları.

Merkezi yerleşim yerlerinde hava koşulları her ne kadar olumsuzluk yaratmazsa da, kırsaldaki kar yağışı ve olumsuz hava koşulları; seçim çalışmalarını da zorlaştırıyor. Yaşanan durum akıllara "seçim tarihi değişebilir mi?" sorusunu getiriyor.

Seçim tarihinin değişmesi gerektiğini resmi X hesabından paylaşan Vanlı Gazeteci Osman Nuri Yıldız, önemli bir öneride bulundu.

Yıldız şunları kaydetti:

Türkiye'de yerel seçimler bölgenin de mevsim koşulları dikkate alınarak 5 yılda bir Mayıs ayında olması gerekirdi. Van, Bitlis, Kars, Ağrı, Muş ve Hakkari'de çoğu yerleşim yeri hala kar altında. Bahçesaray gibi yolu kapalı olan yerler var. Yerel seçim tarihi yanlış bir tarih.

I M G 20240320 003438u

Editör: Editör Editör