2014 yılında CNN Türk'te Şirin Payzın ile "Ne Oluyor?" programına konuk olan Sırrı Süreyya Önder,  Çözüm Süreci'nde Hakan Fidan ile belli bir mesai yürüttüklerini belirterek, "Kişisel olarak en çok Sayın Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanı olmasını isterim” demişti.

Gazeteci Payzın'ın "Yarın Sayın Davutoğlu resmen başbakan olacak genel başkanlığı ve başbakanlığı devralacak dolayısıyla yeni bir kabine oluşuyor. Hakan Fidan'ın dışişleri bakanı olması ki bu süreci baştan sona götüren mimarlarından bir tanesi Hakan Fidan, buna nasıl bakıyorsunuz?"  sorusuna Önder şu şekilde cevap vermişti:

Kişisel olarak en çok Sayın Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanı olmasını isterim. Çünkü belli bir mesai yürüttük, süreç boyunca. İyi kötü sosyalist bir insanın MİT'le görüşmeler yapması sıkıntılı bir durum. Hiç olmazsa biz kurtuluruz dışişleri bakanlığıyla. Kendim için istiyorum. İyi kötü bir yabancılaşma duygusu yaratıyor. Tabi yani ne işimiz var burada Tanrım falan oluyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yeni kabinesini açıklamıştı. Yeni kabinede dikkat çeken atamalarından biri de 13 senedir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı olarak görev yapan Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesi oldu.

Editör: Editör Editör