Van’ın Gevaş ilçesinde her yıl yüzlerce ton üretilen fasulye coğrafi işaret aldı. Etli ve sulu olma özelliğiyle diğer yeşil fasulyelerden ayrılan Gevaş fasulyesinin tescil alması için başvuru yapan Van Ticaret Borsası’nın başvurusu sonunda onaylandı.

Taze tüketime uygun, kılçıksız, etli, sulu ve gevrek olmasıyla damakta eşsiz bir tat bırakan fasulye, Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan (TÜRKPATENT) coğrafi işaret tescili aldı. İlçe ekonomisinde önemli bir yere sahip olan fasulye ile ilgili VANTB Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer de önemli değerlendirmelerde bulundu. Programa Van YYÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Şensoy, Doç. Dr. Ruhan İlknur Gazioğlu Şensoy, Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Doç. Dr. Çeknas Erdinç, Gevaş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Suat Özek katıldı.

"ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ"

VANTB Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, bu tescil belgesinin en az 20 yıl önce alınması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

20 yıl önce yapılsaydı Gevaş, bugün farklı bir yerde olacaktı. Zararın neresinden dönerse kardır misali üniversite hocalarımızla beraber böyle bir çalışma yaptık. Bundan sonra artık daha fazla çiftçilerimizin yanında olacağız, onlara destek sunacağız. Bu ürünün piyasaya tanıtılması için onu daha fazla sahiplenecek, diğer kurumlardan da destek isteyeceğiz. İlimize hayırlı olsun.

"HEM SULU HEM GEVREK HEM DE ÇOK ETLİDİR"

Gevaş fasulyesinin yılda yaklaşık 12 bin ton üretildiğine vurgu yapan Süer, "Bu ürün normal bir ürün değil. Hem sulu hem gevrek hem de çok etlidir. Gevaş’ın hemen hemen her bahçesinde bu iş yapılıyor. Ancak çok geniş bir pazar ağı olmadığı için, marka olmadığı için insanlar çok fazla ekmiyordu. Bir insan eğer bir işten para kazanmıyorsa, o işi sadece ihtiyacı kadar yapar. İnanıyorum ki bu tescille beraber insanlarımız hem kendileri için hem bölge için hem de ülkemiz için bu ürünü çoğaltmaya çalışacaklar. Para kazanmak için çalışmalar yapacak ve bizde bunlara destek olacağız." Dedi.

Editör: Editör Editör