GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER - Kara, hava, deniz ve kısmen demiryolu ulaşımına sahip nadir kentlerden bir tanesi olan Van bu avantajını kullanamıyor.

Demiryolu ulaşımı bakımından Kuzey Demiryolu Hattına ihtiyacı olan Van'ın bu ihtiyacı bir türlü karşılanmıyor. Uzun yıllardır gündemde olan kopuk demiryolu hattı çözülmezken buna bir de havayolu ulaşımı eklendi.

Türkiye'nin coğrafya olarak en doğusunda yer alan şehirlerden bir tanesi olan Van; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlere ve diğer tatil bölgelerine oldukça uzak mesafede. Tüm bu dezavantajlara rağmen hükümet yetkilileri avantaj oluşturmak yerine daha fazla soruna neden olmakta.

Önceleri 20'yi aşkın uçuşun gerçekleştirildiği Van Ferit Melen Havalimanı son yıllarda 10 en fazla 12 uçuş gerçekleştirir duruma geldi. 1 Milyon 200 bine yakın nüfusu olan Van'da 10 uçuş yapılırken, 850 bin nüfusa sahip Trabzon'da ise yeni bir rekora imza atıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun yaptığı paylaşıma göre; Trabzon Havalimanı'nda 1 günde 145 uçuş gerçekleşti.

"REKORU REKORLA AŞIYORUZ"

İşte Bakan Uraloğlu'nun sosyal medya paylaşımı; Ulaşımda Zirveye Uçuyoruz! Rekoru Rekorla Aşıyoruz... 30 Haziran Cuma günü Trabzon Havalimanı'nda Tüm zamanların en yüksek uçuş sayısı; 145. Ulaşımda çığır açıyor; kesintisiz kavuşturuyoruz!

IRAK: HAKSIZLIK DEĞİL Mİ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun paylaşımı alıntılayan Vanlı iş insanı, Van TSO ve Van TB eski başkanlarından Feridun Irak duruma tepki gösterdi. Irak paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Sayın bakan, biz uçaklarda haftalar sonrasına İstanbul-Ankara’ya yer bulamıyoruz. Van’a olan uçuş sayısı topu topu iki elin parmakları kadar bu haksızlık değil mi? Zulüm değil mi? Ey Van’ın siyasetçileri, STK’ları, Meslek kuruluşları bir itirazınız olmayacak mı?

Editör: Editör Editör