GÜNCEL VAN - Kara, deniz ve havayolu ulaşımına sahip nedir şehirlerden olan Van, havayolu ulaşımında istediğini bir türlü alamıyor.

Son yıllarda artan nüfus ve Van'ın cazibe merkezi olmasıyla birlikte yapılan uçak seferleri yetersiz kalıyor. Sadece; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana'ya uçuşu bulunan Van Ferit Melen Havalimanı, 1 milyon 200 binlik nüfus için eksik kalıyor.

Defalarca seferlerin artırılması gerektiği açıklanan havayolu ulaşımı için tabiri caizse kılını kıpırdatan olmadı. 900 bin nüfuslu Trabzon daha fazla uçuşa sahip olurken Van bu noktada geri kalmış durumda. Van'da 2022 yılında 16 bin uçuş yapılırken, Trabzonda bu rakam 23 binlerde. Bu da yaşanan sorunu açık bir şekilde gözler önüne serdi.

HAVALİMANI KAPANIYOR!

Yaşanan sefer sayıları sorunun ardından gündeme Ferit Melen Havalimanı'nın uçuşlara kapanacağı bomba gibi düştü. Sosyal medyada da gündeme gelen gelişme sonrası yetkili kurum ve kişilerden her hangi bir açıklama yapılmazken, Güncelvan olarak Ferit Melen Havalimanı'nın geçici süreyle kapanacağı tarihe ulaştık.

İŞTE KAPANACAĞI TARİH

Ulaştığımız bilgilere göre; Bir aksilik olmaması durumda Ferit Melen Havalimanı 5 Temmuz itibariyle kapanacak. 1 Temmuz'dan itibaren duyuruların yapılacağı kapanma sonrası 5 Temmuz itibariyle Van'a uçuş yapılmayacak. 

PİST YENİLENECEK

Havalimanın geçici süreyle kapanmasının sebebi ise pistte yapılacak olan yenileme çalışması. Uzun zamandır konuşulan ve uçuşlar için uygun olmadığı ifade edilen Ferit Melen Havalimanı pisti yapılacak en az 3 aylık kapanmanın ardından yenilenecek. Bununla birlikte havalimanı içerisinde de yenileme çalışmaları yapılacak.

Yaşanacak kapanma sonrası Vanlıların alternatif ve en yakın havalimanları ise Hakkari, Ağrı ve Muş olacak. 3 Ay kapanması planlanan havalimanın hayatı olumsuz yönden etkileyeceği de kaçınılmaz olacak.

Editör: Editör Editör