Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde bulunan Samancılar Sitesi’nde çıkan yangından dolayı korkulu anlar yaşanırken, kentte bulunan bütün kurumların müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bostaniçi Saman Sitesi’nde saat 21.30 sularında yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine bölgeye Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Tuşba, İpekyolu, Edremit, Kurubaş, Gevaş Grup Amirliği ile Van Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ile Van Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, polis ile 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi.

Rüzgarın etkisi ile büyüyen yangın, yaklaşık 4 saat süren müdahale sonucunda kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı. Bölgeye gelerek yangın sündürme çalışmalarını kontrol eden İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, son durumla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Aydın, şöyle konuştu:

Emniyet Müdürlüğümüzün TOMA araçları, İpekyolu ve Tuşba belediyelerinin ve kurumların araçlarıyla müdahale ediliyor. Şu anda kontrol altına alındı. Ancak samanın hemen alevlenen, çabuk yayılabilen bir yapısı var. Yangının neden çıktığı konusunda bir bilgimiz yok. İlk aşamada mal kaybını en aza indirmek için çalışıyoruz. Yangın yaklaşık 1,5-2 saattir devam ediyordu. Şu anda soğutma çalışmaları yapılıyor. Çok fazla rüzgar var ve bu işimizi zorlaştırıyor. Hem itfaiye görevlilerimiz hem de Emniyet Müdürlüğümüzün TOMA’ları büyük görev aşkıyla görevlerini ifa ediyorlar. TOMA’ların yangının yayılmasının engellenmesi konusunda büyük yardımı oldu. İtfaiye araçlarımız tüm gücüyle burada. Diğer belediyelerimizin araçlarıyla hep beraber çalışıyoruz. En büyük sevincimiz can kaybının olmaması.

Editör: Editör Editör