Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO), "Yeniden Değerleme Uygulamaları ve Dijital Dönüşüm Muhasebe Mesleğine Etkileri, Matrah Artırımı ve İşleteme Kayıtları Düzeltilmesi Semineri" düzenledi.

Van SMMMO'da düzenlenen seminerde; Yeminli Mali Müşavir (YMM) Selahattin Gökmen "Yeniden Değerleme Uygulamaları" ve YMM Abdullah Kıraz ise "Dijital Dönüşümün Muhasebe Mesleğine Etkileri, Matrah Artırımı ve İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi Uygulaması"yla ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Konferans salonunda düzenlenen seminerde konuşan Van SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Örenci, "Değerli meslektaşlarım pandemi ve deprem nedeniyle uzun bir aradan sonra, bugün yüz yüze eğitimde birlikteyiz. Sayılı kanun uygulamaları konusunda, çak değerli konuşmacılarımız bizlere bu süreci paylaşacaklardır." dedi.

Örenci konuşmasını şöyle sürdürdü:

2008 ve 2023 yılları arasında 8 defa matrah artırımı ve yapılandırma yasaları çıkarılmıştır. Bu dönem diğer dönemlerden farklı olarak, ilk defa beyannamesini vermediğimiz 2022 için, matrah artırımı yasa kapsamına alındı. 2022 yılı gelir ve kurumlar vargısı beyannamelerimizi hazırlarken matrah artırımında faydalanacak müşterilerimizin gelir ve kurumlar vargısı matrahları için kıyaslamalar yapmak zorunda kaldık. Çok önemli ve zor bir mesleği yapmaktayız. Hiçbir dönem bu kadar zorlanmadık, yorulmadık. Mart’ta gelir vargısı beyannamesi, nisanda kurumlar vargısı beyannamesi, 17 mayısta 1 dönem geçici vergi beyannamesi, rutin olarak her ay vardığımız KDV ve MUHSGK beyannameleri, bu iş ve işlemlerimizin yanında 7440 sayılı kanun uygulamalarını karşımızda bulduk, tam da 1 haziranda rahat edeceğiz derken 7440 sayılı yasanın 03.07.2023 tarihine uzatılması, 2022 yılı defterlerini yazdırılması ve kapanış taksitlerinin yapılması gibi iş yoğunluğumuz devam edecek.

Editör: Editör Editör