31 Mayıs'ta yapılacak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 79. Genel Kurulu öncesi Van'da ortak açıklama yapıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), Hak Sanayi ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) ile Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ANESİAD) Van Şube Başkanlıklarından ortak açıklama yapıldı.

Van TSO'da yapılan ortak açıklamada; 31 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 79. Genel Kurulu'nda, Van TSO'nun TOBB Yönetimine alınması gerektiği ifade edildi.

5 Dernek adına açıklamayı okuyan TÜMSİAD Van Şube Başkanı Süleyman Güler şunları söyledi:

İlimizin ekonomik ve sosyal kalkınması için çaba gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileri olarak, ilimizi ilgilendiren konular da birlikte hareket etmek için gönül ve kader birliği yapmış bulunmaktayız. İlk olarak bugün ilimizin temsiliyetini yakından ilgilendiren bir hususa ilişkin ortak basın açıklaması yapmak üzere bir araya geldik.

Bildiğiniz üzere ilimiz, bünyesinde barındırdığı birçok potansiyele rağmen, istenilen gelişme düzeyini ne yazık ki yakalayamamıştır. Bu durumun temel sebeplerinin biri şehrimizin karar alma süreçlerine dahil olamaması ve sesini yetkili mercilere yeterli düzeyde duyuramamasıdır.

Vakit makus talihimizi geride bırakma ve kentimizi hak ettiği şekilde temsil etme vaktidir. Ülkemizin ön önemli ekonomik çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 79. Genel Kurulu 31 Mayıs tarihinde yapılacaktır. Bu genel kurulda TOBB’un yeni Yönetim Kurulu seçilecektir. Yeni oluşturulacak Yönetim Kurulunda Van Ticaret ve Sanayi Odasının da yer alması en büyük arzumuzdur. Bu görevi şehir olarak hak ettiğimizi belirtmek isteriz. 

1962 Yılında kurulan Van Ticaret ve Sanayi Odası bugüne kadar TOBB Yönetim Kurulunda herhangi bir temsiliyet almamıştır. Artık görev alma vaktinin geldiğine inanıyoruz. Van Ticaret ve Sanayi Odasının kurulduğu günden bugüne kadar sergilediği olağanüstü çaba ve performans ile bölgesinin abi oda konumundadır.  Özellikle TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu döneminde Van Ticaret ve Sanayi Odası her zaman ilgi görmüş ve çalışmaları yakından takip ve takdir edildiğini biliyoruz.

Van Ticaret ve Sanayi Odasının, kurulduğu günden itibaren işsizlik meselesinden, şehrin tanıtım faaliyetlerine, turizm sektörünün geliştirilmesinden tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalara, kültürel değerlerin korunmasından, sosyal sorumluluk çalışmalarına, yurt dışı işbirliği faaliyetlerinden, il içi ve yurt içi temaslara kadar yaptığı yenilikçi ve fark yaratan çalışmaları sayesinde şehrimizin kangren haline gelen birçok sorunu çözüme kavuşurken, şehrimizin markalaşması yönünde önemli adımlar atılmıştır. Artık ilimiz olumsuz haberler değil, festivallerle, fuarlarla, kalkınmayla, Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde hayata geçirilen projelerle kadınlarımızın ve gençlerimizin istihdamıyla anılmaya başlanmıştır.

Bu başarılı çalışmalar neticesinde Van Ticaret ve Sanayi Odası GAP Gazeteciler Birliği tarafından yılın en başarılı Ticaret ve Sanayi Odası seçilmiştir. Yine TOBB Akreditasyon denetimleri neticesinde Türkiye’nin en başarılı ikinci Ticaret ve Sanayi Odası ödülünü almıştır. 

Kısıtlı imkanlara rağmen bu başarıları elde etmeyi başaran, üyelerinin hak ve menfaatini her platformda koruyan Van Ticaret ve Sanayi Odasının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulunda görev alarak, ilimizin ve bölgemizin sesi olmasını istiyoruz. 

Bu vesileyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 79.Genel Kurulunun ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, yeni oluşturulacak Yönetim Kurulunda ilimizin temsiliyet kazanmasını ümit ediyoruz.

MÜSİAD
TÜMSİAD
ASKON
HAKSİAD
ANESİAD

Editör: Velat Altınal