GÜNCEL VAN - Türkiye'nin kadim kentlerinden bir tanesi olan tarihsel geçmişiyle çok önemli bir konuma sahip olan Van, Cumhuriyetin kurulması sonrası geri kalan il konumuna geçti.

Hükümet tarafından yapılan yatırımlarda sürekli olarak gözardı edilen Van şehri, 2000'li yılların ardından yapılan yatırımlara yine hasret kaldı. Nüfusu 1 milyon 200 bine yaklaşan, hinterlandıkdaki ülkeler ve şehirler ile 15 milyon nüfusa hitap eden Van, 21. yüzyılda halen kentsel sorunlarla gündeme geliyor.

GÖZARDI EDİLEN ŞEHİR: VAN

Çevreyolu, otogar, havalimanı, stadyum, imar, trafik, hafif raylı ulaşım (tramvay), kesintisiz demiryolu hattı, işsizlik ve diğer sorunları bir türlü çözülmeyen Van, ne yazık ki sürekli gözardı ediliyor. Son dönemlerde havayolu ulaşımında yaşanan sıkıntılar ile gündemden düşmeyen Van, Trabzon ile yapılan kıyaslamada yaşanan sorunun boyutu açıkça ortaya koydu. Trabzon yapılan sefer sayılarında rekorlar kırarken Van ise İstanbul ve Ankara'ya gitmek için günlerce bekliyor.

BAKAN FAKTÖRÜ

Kentin en önemli sorunlarından bir tanesi olan çevreyolu için Van'da farklı tarife kullanılırken, yine kıyaslamanın adresi olan Trabzon'da farklı tarife kullanıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Karadenizli olması nedeniyle Trabzon'da yapılan Güney Çevreyolu için kamulaştırma hayata geçirildi. Van'da ise durum tam tersi ve 13 yıldır tamamlanmayı bekleyen çevreyolu için 18. Madde kullanılıyor. Yaşanan bu durum Bakan fakötürünü bir kez daha gösterdi. Van'ın bakanı olmadığı için yatırım ve sorunları henüz beklemede.

Çevreyolunda yaşnan durumla ilgili bir paylaşım yapan Van TSO ve Van TB eski başkanlarından iş insanı Feridun Irak şunları söyledi:

Kamulaştırma yerine 18. madde uygulamasıyla yapılmak istenen Van’ın Çevreyolu 15 yıl oldu tamamlanamadı. Çünkü vatandaş mağduriyetin önüne geçmek için mahkemeye baş vurmuş bulunuyor. Oysa ki Trabzon Güney Çevre yolu için 6/7/2023 günü acele kamulaştırma kararı alındı.

Trabzon Güney Çevreyolu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da, 

"Trabzon'a müjdeli bir haberimiz var. Güney Çevre Yolu bizim için önem arz eden bir yol projesi... Yan yol bağlantıları ile bir an önce projeyi  tamamlayıp hizmete sokmak istiyoruz. Bu sebeple proje üzerinde bulunan bazı alanların acil bir şekilde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılması kararını aldık; konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Trabzon'a şifa sağlayacak bu projemiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun! Sayın Cumhurbaşkanımız için her bir şehir gibi Trabzon’da çok kıymetli, biz de bu doğrultuda önem veriyor; şehre olan yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ulaşımda, her ilimizin yaşadığı sorunları ortadan kaldıracak; etkili ve verimli projeler sunmaya devam edeceğiz!" İfadelerini kullandı.

Editör: Editör Editör