Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Van hudut hattında 2 ton 90 kilo toz esrar ele geçirildiğini duyurdu.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Hudutlarımızda Uyuşturucu ile mücadele aralıksız devam ediyor. Van hudut hattında görev yapan Mehmetçiklerimiz; Van Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, Van İl Emniyet Müdürlüğü ile müşterek gerçekleştirdikleri arama-tarama faaliyeti sonucu sınır hattında 2 ton 90 kilo ağırlığında toz esrar ele geçirdi.

Bakanlığın yanı sıra Van İl Emniyet Müdürlüğü'de ele geçirilen esrarla ilgili yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada;

"İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde haksız kazanç sağlamak amacıyla, uyuşturucu madde ticareti, nakli veya depolanması faaliyetlerini yürüten şahıs/şahıslara yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında: 24.07.2023 tarihinde Müdürlüğümüz Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve 6. Hudut Tugay Komutanlığı görevlilerince koordine kurularak İlimiz Özalp ilçesinde yapılan operasyonda, 2 ton 90 kilogram toz esrar maddesi ele geçirilmiştir. Ele geçirilen uyuşturucu maddeyle ilgili olarak “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti Yapmak/Uyuşturucu Madde Nakletmek” suçundan İran uyruklu 1 şüpheli şahıs hakkında adli tahkikat başlatılmıştır.

Uyuşturucu-uyarıcı madde ticareti yapan, nakleden, bu suçları işleyerek ekonomik ve haksız kazanç elde eden, ticaretini yapmaya çalıştıkları uyuşturucu-uyarıcı maddeleri pazarlamaya çalışmak suretiyle geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi zehirlemeye ve hayattan koparmaya çalışan suç örgütleri, örgüt üyeleri, sokak satıcıları, maddeleri temin eden ve nakleden veya bu suça her ne sebep olur ise iştirak eden şüpheliler ile Müdürlüğümüz tarafından en etkin şekilde ve kararlılıkla mücadeleye devam edilecektir." Denildi.

Editör: Editör Editör