Havaların soğumasıyla vatandaşlar kış hazırlıklarına başladı. Son dönemlerde üst üste gelen zamlar odun, kömür fiyatlarını etkiledi.

Elektrik, doğalgaz ve petrole gelen zamların ardından kömür ve odun fiyatları da cep yakıyor. Odun ve kömür satış fiyatlarının geçen seneye göre yüzde, yüzde arttığını belirten kömür satıcıları, odunun tonu 3 bin 500 liradan kömürün tonunun ise 6 bin 500 liradan başladığını açıkladılar. Kışın soğuk havalarda ısınmak için bir ailenin asgari ısınma tutarı 10 bin liraya dayandı. Bu fiyatlar şimdilik böyle, havalar daha da soğuduğunda kar yağınca petrole zam gelirse bu rakamlar daha da yukarı çıkacak.

DÖVİZ KURUNUN YÜKSELMESİ KÖMÜR FİYATINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Odun ve kömür fiyatlarına değinen kömür satıcıları şunları söyledi:

Geçen seneye göre kömürde çok fazla fiyat artışı oldu. Geçen sene 4 bin liraya sattığımız Ukrayna kömürünü bu sene 6 bin 500 liradan satışa sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl 3 bin liradan sattığımız yerli kömürün tonu bu sene 3 bin 700 liraya yükseldi. Yine aynı şekilde geçtiğimiz yıl 2 bin TL’ye sattığımız odunu bu sene 3 bin 500 TL’den satıyoruz. Fiyatların artması döviz kurundan ve petrole gelen zamdan kaynaklanıyor. Özellikle kömür fiyatları aldı başını gidiyor. Yetkililerin vatandaşlara yardımcı olması gerekiyor. Biz elimizden geldiğince fiyatlarda vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kar oranlarımızdan fedakarlık yapıp daha uygun maliyetle vatandaşların rahatlıkla odun ve kömürünü alabilecek seviyede tutmaya çalışıyoruz. Bizlerinde yapabileceği çok fazla bir şey yok. Maliyet artışlarına ne kadar dayanabileceğimizi bilemiyoruz.

VATANDAŞLARA UYARI

Soba ve kömür kullanımının püf noktalarının altını çizen kömür satıcıları,

"Soba ve kömür kullanımı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. Soba kullanmasını ve kömürün nasıl yakılacağını bilmeyenler zaman zaman zehirlenmelere neden oluyor. Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Kovalı sobalarda mutlaka kömürü alta koyup üstten tahta parçası ile tutuşturmanız gerekiyor. Çünkü öbür türlü yanan bir ateşin üzerine kömür attığınız zaman hava rüzgarlı ise duman geri tepip içeri veriyor. Bundan dolayı da karbonmonoksit zehirlenmeleri meydana geliyor. Özellikle müşterilerimize kovadaki ateş bittiği zaman tekrar kovayı yenileyip kömürü üstten yakmalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde yakarlarsa hiçbir sorun yaşamayacaklardır." Dedi.

KAYNAK: VANSESİ GAZETESİ

Editör: Editör Editör