Teknoloji çağında E-ticarette sıkça takip edilen bir sektör haline geldi. Dünyanın dijitalleştiği bu süreçte Van’da da ‘Vangolin' isimli yeni bir pazar yeri doğuyor. Vanlı genç girişimcilerin KOSGEB desteğiyle kentte kazandırılan Vangolin pazar sitesinde; moda ürünlerinden kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine, elektronikten ev mobilya ürünlerine kadar birçok ürünü bünyesinde barındırmayı hedefliyor.

GÜMÜŞTAŞ: FARKLI YÖNLERİ VAR

Site hakkında bilgi veren Saha satış direktörü Hazal Gümüştaş şunları söyledi:

Vangolin'in diğer pazaryerlerinden farklı yönleri var. Klasik bilinen pazaryerlerinde mağaza açanlar öne çıkmak için reklama ihtiyaç duymakta ve bunun için platforma ücret ödemek durumundadırlar. Ancak Vangolin.com da mağaza açmak, vitrinde yer almak, banner’da görüntülenmek belirli bir süreliğine ücretsizdir. Milyonlarca ürün bulunan malum pazaryerlerinde ürün yükleyen mağaza sahipleri farkedilmekte zorlanmaktadır. Öte yandan vangolin de mağaza açmak alternatif olarak yeni katılan satıcılara fırsatlar sunmaktadır. En dikkat çekeni komisyon oranlarının düşük olması. Vangolin.com ayrıca Türkiye’nin en büyük önde gelen ödeme hizmeti sağlayıcıları ve kargo şirketleri ile anlaşmaları yapmış imzaları atmış durumda.

GENÇ: İLK VE TEK PAZARYERİYİZ

Yatırım teklifleri aldıklarını belirten G&G Yazılım Bilgisayar kurucu ortaklarından Halit Genç, “Bu yılsonuna kadar daha büyük bir pazaryeri sitesi olacağız inşallah.  Bu yatırımlarla 81 ilde daha hızlı teslimat ağı kurmayı hedefliyoruz. E-ticaret, ürünlerin satış ve pazarlanmasında bir devrim yarattı. Bu dijital dönüşüm, markalar için birçok avantaj sunuyor. Bir E-ticaret sitesi kurmak, geleneksel mağazalara kıyasla önemli avantajlar sunar. Ama pazaryerlerinde olmak tabi ki bambaşkadır. Sabah açılıp akşam kapanmayan, elektrik ve su faturası gibi giderleri olmayan 24 saat açık bir mağaza, işletmenizin gücünü artırır. Evet, biz bir AVM inşa ettik. AVM içerisindeki mağazalarımızdan kira almıyoruz. Sadece sattıkları ürünlerden Türkiye'nin en az ve en uygun komisyon oranı ile satılan ürün başına komisyon alıyoruz. Burada bir hususu hatırlatmak isterim. Biz bölgemizde belki de ilk ve tek pazaryeriyiz. Ülkemize, bölgemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" İfadelerini kullandı.

GÜVENER, DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERİ ANLATTI

G&G Yazılım Bilgisayar kurucu ortaklarından Turgut Güvener ise şunları söyledi:

İşletme maliyetlerini düşürme, 7/24 açık olma avantajı, geniş müşteri kitlesine ulaşma imkanı, kolay ödeme ve kargo seçenekleri sunma, veri analizi ile müşteri davranışlarını anlama gibi özellikler vardır. Ama dikkat edilmesi gerekenler de var. E-ticaret siteleri, her ne kadar fiziksel mağazalara kıyasla daha düşük işletme maliyetlerine sahip olsa da, dikkat ve yatırım gerektirir. Özellikle şu noktalara dikkat edilmelidir; site ilgisi ve yatırımı: E-ticaret siteniz veya pazaryeri mağazanız, sürekli ilgi ve bakım gerektirir. Ürünlerin düzenli olarak güncellenmesi ve site/mağaza performansının izlenmesi önemlidir.

“DENEYİM YAŞATMAYI HEDEFLİYORUZ”

"Veri Analizi: Müşteri davranışlarını izlemek ve analiz etmek, satış stratejilerini geliştirmek için önemlidir. Veri odaklı kararlar, başarıya giden yolda kritik bir rol oynar. E-ticaret, markalar için büyük fırsatlar sunarken, doğru strateji ve dikkatli yönetim gerektirir. Markalar, bu dijital dönüşümün getirdiği avantajları kullanırken, müşteri güvenini kaybetmemek için dikkatli olmalıdır. Biz hedeflediğimiz proje geliştirme aşamasının çok üstüne çıktık. Satıcı ve alıcı için diğer pazaryerlerinden farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Ancak hayallerimiz bunların da ötesinde… Arzumuz odur ki, sitemizden satın alınan bir ürünü aynı gün içinde teslim edebilelim. Bu proje üzerinde çalışıyoruz. Yazılım alanındaki tüm adımlarımız, "Türkiye’nin hanesine yazılacaktır”

BİR GİRİŞİMCİLİK HİKAYESİ: VANGOLİN.COM NASIL KURULDU?

E-ticaret, son yıllarda hızla büyüyen ve değişen bir sektör haline geldi. İnternetin yaygınlaşması, mobil cihazların kullanımının artması e-ticaretin büyümesine büyük katkı sağlamış oldu. E-ticaret, geleneksel perakende sektörünü önemli ölçüde etkilemiş ve tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiştir. E-ticaret, özellikle pazaryerleri üzerinden yapılmakta, bu alanda benzeri görülmemiş bir rekabet ortaya çıkmaktadır. Fiziki mağazalarda, pazarlarda gerçekleşen alışverişten farklı olarak yeni bir oyun kurulmakta ve kurulan oyunun kuralları ile adeta tarih yazılmaktadır. Oyunun kuralları ile tarih yazacak bir şirket daha ortaya çıktı. Üstelik güneşin memleketinden. Gandg Yazılım Bilgisayar Prog. San. ve Tic. Ltd. Şti. E- pazaryerleri arasına 2021 yılında yerini almak üzere VANTSO'da kayıtlı olarak kurulmuş bir şirket. Zorlu Pandemi döneminde kurulan şirket KOSGEB desteğini alarak Halit Genç ve Turgut Güvener tarafından yönetilmeye başlanmış. Zorlu geçen pandemi süreci sonrasında, 2023'te vangolin.com adında markayı kurmayı başarmışlardır. Ortaklardan Halit Genç 1994 yılında Van Edremit’te doğdu. Turgut Güvener de 1994 yılında Van Edremit’te dünyaya geldi. Kurucu ortaklar lise yıllarından beri birbirlerini tanımakta dostlukları 15 yılı aşmış durumda. Allah arttırsın...

KAYNAK: REKLAM HABER

Editör: Editör Editör