Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınmasının ardından Van sokaklarında protesto ve gösteriler başladı. Meydana gelen olaylar sonrası Van sokakları savaş alanına döndü. Kentte iki gün boyunca devam eden gösteriler sonrası kent savaş alanına dönerken Van’daki olaylar birçok ile sıçrarken polis ile göstericiler arasında çatışma yaşandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan Van olaylarına ilişkin bir açıklama geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van’da meydana gelen olaylar başta olmak üzere 14 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “BOZDOĞAN-20” operasyonunda sokak eylemleri yapan 340 şüpheli yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yakalanan şüphelilerin;

Van, Diyarbakır, Şırnak, İzmir, Mardin, Batman, Kocaeli, Antalya, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Ankara, Bingöl ve Manisa'da: Terör örgütü adına çöp konteynerleri ve lastikler ile yol kapatarak havai fişek, taş, EYP ve molotofkokteyli ile kanunsuz sokak eylemleri yaptıkları, Güvenlik güçlerimize yönelik taşlı saldırıda bulundukları ve uyarılara rağmen dağılmayarak mukavemet gösterdikleri, Bölücü Terör Örgütünü (BTÖ) övücü slogan attıkları, Sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütü propagandası yaptıkları, Bölücü Terör Örgütü içerisinde geçmiş dönemlerde faaliyet yürüttükleri, Haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde; Van, Diyarbakır, Şırnak, İzmir, Mardin, Batman, Kocaeli, Antalya, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Ankara, Bingöl ve Manisa İl Emniyet Müdürlüklerince BOZDOĞAN-20 Operasyonları düzenlendi. Aziz Milletimizin Bilmesini İsterim ki; Terör eylemlerinin hiçbirine göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle.” İfadelerini kullandı.

DEM PARTİ KARARA İTİRAZ ETTİ

Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Abdullah Zeydan'nın mazbatasının Van İl Seçim Kurulu tarafından AK Parti adayı olan Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı sonrası DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun aldığı kararın iptali için YSK’ya başvurdu.

MAZBATA YENİDEN ZEYDAN’IN

Yüksek Seçim Kurulu, DEM Parti'nin Van İl Seçim Kurulu'nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınarak mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine ilişkin Van İl Seçim Kurulu'nun kararına yaptığı itirazı gündemine aldı. YSK, oy çokluğuyla aldığı karar doğrultusunda Van'da seçim mazbatasını DEM Parti'ye vermesini kararlaştırırken karar sonrası Van sokakları adeta bayram yerine döndü. Van Beşyol ve Musa Anter Parkında binlerce kişinin katılımıyla zafer mitingi yaptı.

VAN’DA PROTESTO VE GÖSTERİLER YERİNİ KUTLAMAYA BIRAKTI

31 Mart’ta yapılan yerel seçimde Van’da Büyükşehir ve tüm ilçeleri alıp 14-0 yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (Dem Parti)’nin zaferi sonrası başlayan kriz dün akşam saatleri itibariyle sona erdi. YSK, Dem Parti’nin sabah saatlerinde yaptığı itirazı değerlendirerek akşam saatlerinde mazbatanın yeniden Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi. Karar sonrası günlerdir çatışmalara sahne olan Van sokakları adeta bayram yerine döndü. Kentin dört bir yanında kutlamalar yapıldı.

Editör: Editör Editör