GÜNCEL VAN - Van'da su sorunu ve geçtiğimiz günlerde yapılan su zammı tartışmaları devam ediyor.

Kurban Bayramı'ndan önce Van Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (VASKİ) yaşanan kavga ve köylülerin VASKİ Müdürü Ülker Cem Kaplan tarafından darp edilmesi olayının ardından kentte ciddi su kesintileri ve sorunları yaşanmaya başladı. Yıllarca suyu kesilmeyen ve susuzluk bilmeyen Van'ın birçok mahallesi hem bayramda hem de bayramdan sonra sussuz kaldı.

Kesintilerle birlikte VASKİ'ye ve Müdür Kaplan'a tepkiler devam ederken bu kezde suya zam yapıldı. yapılan zamla birlikte tepkiler arttı. Kesintiyle birlikte zammı duyan Vanlılar, yetkililere isyan etti.

 SU SORUNU VE ZAMMI MECLİSE TAŞINDI 

Van'da yaşanan kesinti ve su zamları sonrası Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol) Van Milletvekili Gülvan Kaçmaz Sayyiğit yaşanan durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya bir soru önergesi sunan Kaçmaz Sayyiğit önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"Van’da halkın günlük yaşamını etkileyen kronik sorunlara herhangi bir çözüm üretilmediği için mağduriyetler artmaktadır. Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel
Müdürlüğü’nün (VASKİ) tartışmalı uygulamaları da yurttaşları mağdur eden ciddi bir sorun haline gelmiştir. Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’ne (VBB) bağlı VASKİ’de su sorununun çözülmesi için giden yurttaşların darp edilmesinin yanında su abonelerine gönderilen mesajlar da tartışma konusu olmuştur. 
Diğer taraftan Kurban Bayramı’nda yapılan su kesintileriyle Tuşba ilçesine bağlı Akköprü Mahallesi’nde halkın, İpekyolu ilçesinde alışverişin yoğun yapıldığı Maraş Caddesi’nde esnafın mağdur edildiği basına da yansımıştır.

Bunun yanında VASKİ’nin son yıllarda yaptığı astronomik su zamları da yurttaşların ciddi tepkisine neden olmuştur. Basında çıkan bir haberde; VASKİ’nin suya %30 zam yaptığı ve en düşük metreküp fiyatın 15 TL olduğu belirtilmiştir. 2020 yılında da suya %42 zam yaptığı kamuoyuna yansıyan VASKİ’nin, 2021 yılı içinde de iki defa zam yaptığı bilinmektedir. İnsan yaşamı için vazgeçilmez olan suya astronomik oranda art arda zam yapılması; işsizliğin yüksek olduğu, kişi başına düşen milli gelir dağılımında ve sosyo-ekonomik gelişim endekslerinde son sıralarda yer alan Van’da kabul edilebilir değildir.

Van’da seçilmişlerin yerine kayyum atanmasıyla ciddi bir şeffaflık ve denetlenebilirlik sorunu yaşanmaktadır. VBB 31 Mart 2019 seçimleriyle birlikte kayyumdan devralındığında VASKİ’nin 400 milyon TL’nin üzerinde borçlandırıldığı iddiası kamuoyunda da yer almıştır. VASKİ’nin üst üste yaptığı zamlar, halkın şeffaf bir şekilde bilgilendirilmemesi kuşkuların büyümesine neden olmaktadır. Çünkü Van’da suya astronomik zamların yapılması sadece artan maliyetlerle ilgili olmamaktadır. Bu nedenle Van halkının günlük yaşamını zorlaştıran, ekonomik açıdan mağdur eden su sorunu da çözüm beklemektedir.

 Bu bağlamda; 

1- Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (VASKİ) yaşananlardan haberiniz var mıdır?

2– VASKİ’de su sorununu dile getiren yurttaşların darp edilmesiyle ilgili herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

3– Van’da Kurban Bayramı’nda bazı mahallelerde su kesintisi yapıldığı doğru mudur? Bayram süresince kaç mahalleye su verilmemiştir?

4- VASKİ tarafından suya % 30 zam yapıldığı doğru mudur? Doğruysa, bu zammın oranı hangi kıstaslara göre belirlenmiştir? Suya zam kararı alınması süreci nasıl işlemektedir?

5- Van’da su faturasını ödemediği için hakkında icra takibi yapılan abone sayısı kaçtır? Bunun 2019’dan önerge tarihine kadar yıllara göre dağılımı nedir?

6- VASKİ’nin 2019’dan önerge tarihine kadar toplam borcu nedir? Bunun yıllara göre dağılımı nedir?

Editör: Editör Editör