14 Mayıs seçimleri tamamlandı. Yaşanan seçim mesaisinde heyecanın en yüksek olduğu illerden bir tanesi de Van oldu.

Sandıkların açılmasından 3 saat sonra Yeşil Sol'un 5 Ak Parti'nin 3 vekil aldığı kentte, sonrasında ivme değişti. 2018 yılında HDP'nin 5 Ak Parti'nin 2 vekil çıkardığı Van'da bu seçim ise bu sayı Yeşil Sol 6, Ak Parti ise 2 olarak gerçekleşti. Seçimin en çok merak edileni ise CHP'nin Van'da vekil çıkarıp çıkarmayacağı oldu. Kentte 21 yıldır milletvekili özlemi olan CHP 46 bin oy alarak son yılların en yüksek olunu aldı. Ancak bu oy vekil çıkarmaya yetmedi.

Van'da 2 farklı partiden seçilen 8 Milletvekilinin kimler olduğunu sizler için derledik.

 PERVİN BULDAN KİMDİR? 

6 Kasım 1967 yılında dünyaya gelen Pervin Buldan Hakkârilidir. Babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye'dir. Liseden mezun olduktan hemen sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi'nde memurluk yaptı. Buldan, 1987 yılında teyzesinin oğlu olan işadamı Savaş Buldan’la evlenmiştir. 1995 senesinde “Cumartesi Anneleri”ne katılan Buldan 4 yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. Bu yıllarda HADEP'te iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 2005 senesinde Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı. 

2007 yılı Türkiye Genel Seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır'ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra "Demokratik Toplum Partisi" geçen Pervin Buldan bu partide kapatılınca "Barış ve Demokrasi Partisi"ne geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilidir. 2018 Genel Seçimlerinde HDP (Halkların Demokratik Partisi) İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

 ZÜLKÜF UÇAR KİMDİR? 

Zülküf Uçar, 1982 Van doğumlu br evlidir. İlköğretim ve lise eğitimini Van’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2006 yılında mezun olduktan sonra 2007 yılında Van Barosu’nda stajını tamamlayarak avukatlık mesleğine başladı. Baronun birçok kurul ve komisyonunda görev yapan Uçar; 2012-2016 yılları arasında 2 dönem üst üste Van Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 2016-2018 döneminde Yönetim Kurulu üyeliğine yeniden seçildikten kısa bir süre sonra Baro Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinden, kurullardan istifa eden 32 meslektaşı ile birlikte istifa etti. 2018-2022 yılları arasında Van Barosu Başkanlığını üst üste iki dönem yürüttü. 2022 yılında yapılan Baro seçimlerinde Türkiye Barolar Birliği Delegeliğine seçildi.

 GÜLCAN KAÇMAZ SAYYİĞİT KİMDİR? 

Van Gevaş doğumlu olan Kaçmaz Sağyiğit ilk orta ve lise öğrenimimi Gevaş’ta tamamladı. Van YYÜ coğrafya bölümü mezunu. aynı alanda yüksek lisans yaptı bunun yanında Adalet bölümü mezunu olan Sayyiğit,  2008 tarihinde Çatak ilçesine atandı. Eğitim-Sen Çatak ilçe temsilcisi olarak görev yaptı. 2012 yılında Van Edremit ilçesine tayin oldu. 2014-2017 tarihleri arasında Eğitim-Sen Van Şube eş başkanı olarak görev yaptı. 2017 yılında çıkarılan 686 sayılı KHK ile ihraç edildi. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Van Edremit belediye eş başkanı olarak seçildi. KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatam verilmedi. o tarihten itibaren HDP çatısı altında çalışmalarıma devam eden Sayyiğit 28. Dönem Yeşil Sol Parti milletvekili adayı oldu. 

 SİNAN ÇİFTYÜREK KİMDİR? 

1 Ocak 1952 yılında Urfa Siverek ilçesine bağlık Karbeg köyünde doğdu. Baba tarafı Canbeği anne tarafı Bucak aile daha sonra Hilvan ilçesine yerleşti. İlk okulu Fik köyünde ortaokulu Hilvan’da okudu. 1969 yılında Antep öğretmen okulunu okumaya başladı. Siyasi olaylardan dolayı Rize ve Tokat’a sürgün edildi. Tokat öğretmen okulunu tamamlayan Çiftyürek, hiç öğretmenlik yapmadı. 

 GÜLDEREN VARLI KİMDİR? 

Van Erciş'te dünyaya geldi. Aslen Zilan köylerinden Kerx’li Köycük’lü olan bir aileden gelrn Varlı, ilk, orta ve lise eğitimimi Erciş'te tamamladı. Lise mezuniyetinin ardından, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde bulunan Erciş'teki meslek yüksekokulda muhasebe alanında formal eğitimimi tamamladı. Yükseköğrenim yıllarında, Erciş'te mağazada çalışan Varlı hem okudu hem de kendi parasını kazandı. Varlı, HDP'nin 2014 yerel seçimlerini kazanması sonucu Erciş Belediyesi'nde eş başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Kayyum ataması sonrası görevden alınan Varlı, 2018 ve 2019 seçimlerine katıldı ve 2020 yılında DBP Van İl Eş Başkanlığı görevini Çetin Uyar ile birlikte yaptı.

 MAHMUT DİNDAR KİMDİR? 

Van Gevaş daldere (Karkar) doğumlu evli 6 çocuk babasıdır. İlk ve orta okulu Gevaş yatılı bölgede okudu, Van endüstri meslek lisesi mezunu olan Dindar, Erciş şeker fabrikasında 29 yıl işçi olarak çalıştı.  Şeker-İş sendikasında dört dönem yöneticilik yaptı. 2015 yılında emekli oldu emekli olduktan sonra Mebya-der de 6 yıl aralıksız görev yaptı. 2 dönem eş sözcülük görevini yürüttü.  2021 yılında kızıyla birlikte gözaltına alınıp cezaevine gönderildi.  yaklaşık 1 yıl ceza evinde kaldı. Cezaevi sonrası ölüye  saygı ve adalet inisiyatifi çalışmalarında yer aldı ve devam ediyor. 6 Ocak 2023 tarihinde Edremit HDP ilçe eş başkanlığına getirilen Dindar daha sonra 28. Dönem Van Milletvekili adayı olarak gösterildi. 

 BURHAN KAYATÜRK KİMDİR? 

Burhan Kayatürk, 23 Ağustos 1970 yılında Van'da dünyaya geldi. Babasının ismi Reşit, annesinin ismi Huri'dir. Pakistan Lahore Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını American International University'de İşletme Bölümünde tamamladı. Burhan Kayatürk, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Afganistan'da mühendislik ve proje müdürlüğü, uluslararası firmalarda danışmanlık ve üst düzey yöneticilik yaptı. AK PARTİ'nin Ankara Siyaset Akademisi Başkanı, Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı, Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkan Yardımcısı ve Araştırmacı Girişimci İş Adamları Derneği İstişare Kurulu Başkanı olarak değişik görevlerde yer aldı. Pakistan Parlamentosu'nun ''Devlet Nişanı''na layık görüldü.

Burhan Kayatürk, 23. Dönemde Ankara, 24. Dönemde Van Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Eş Başkanlığı yaptı. 24. Dönemde AKPM Türk Grubu Üyesi oldu. APA Komisyon Başkanı, AK PARTİ Grup Yönetimi Üyesi, AK PARTİ Genel Merkez Dışişleri Başkan Yardımcısı ve Pakistan Dostluk Grubu Üyesidir. İngilizce, Urduca, Arapça, Hintçe ve Japonca bilen Kayatürk, evli ve üç çocuk babasıdır.

 KAYHAN TÜRKMENOĞLU KİMDİR? 

Kayhan Türkmenoğlu, 25 Eylül 1962’de Van’da doğdu. Babasının adı Niyazi, annesinin adı Firdevs’tir. İş Adamı; Lise mezunu. Serbest ticaretle uğraştı. İş Adamı, Sanayici, STK Yöneticisi, 23. Dönem Van Milletvekili, Yazar. 25 Eylül 1962, Van doğumlu. Baba adı Niyazi anne adı Firdevs. İşletme Fakültesi mezunudur. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Başkanı, Van Belediye Meclis Üyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Vakfı Kurucu Üyesi, Jan-Der Yönetim Kurulu Üyesi, Van’a Hizmet Vakfı Üyesi, Van Sanayici İş Adamları Derneği Üyesi, Emniyet Teşkilatının Güçlendirilmesi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Van Tenis ve Yüzme İhtisas Kulübü Derneği Kurucu Üyesi, Vanspor Kulübü Yöneticisi olarak görev yaptı.

Kayhan Türkmenoğlu, 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den 23. Dönem (22.07.2007 –  12.06.2011) Van Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 23'üncü dönem Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Milletvekilliği dönemi sona erdikten sonra, 21 Aralık 2017’de AK Parti Van İl Başkanı oldu. 31 Ekim 2020 tarihinde yapılan olağan kongre sonrası yeniden seçilerek, bu görevi yürütmektedir. Van'da kardeşleriyle beraber beyaz eşya, mobilya ticaretiyle uğraşıyor. Yerel Televizyonlar Birliği "Halk Kahramanı" ödülü sahibidir.

Editör: Velat Altınal