Van'da oy verme işlemi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı ve 17.00 itibariyle sona erdi. Van’da kurulan 2 bin 294 sandıkta yüzbinlerce kişi sandığa akın etti. Yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmenin oy kullanacağı seçim için oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00'de sona erdi.

 SİYASİLER SANDIK BAŞINDA 

08:15 - Yeşil Sol Van Milletvekili Adayı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit Eyyubi Bist Anadolu Lisesi 2251 nolu sandıkta oyunu kullandı.

HDP EŞ GENEL BAŞKANI VAN’DA OYUNU KULLANDI

Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekillerinin belirleneceği oy verme işlemleri saat 08.00'den itibaren başladı. HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Adayı Pervin Buldan da oyunu Van'ın merkez İpekyolu ilçesinde yer alan Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde kullandı.

08:45 - Buldan ile aynı sandıkta, Kürdistan Komünist Partisi ve Van Milletvekili Adayı Sinan Çift yürek de oy kullandı.

Sabah saatlerinde oy kullanma işlemi için okula gelen Buldan'a, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve partinin il ve ilçe yöneticileri eşlik etti. Buldan, okulun girişinden itibaren yoğun ilgi ile karşılandı.

​​​​1106 numaralı sandıkta oy kullanan Buldan, zarfını sandığa atmadan önce "Tüm Türkiye'ye hayırlı olsun" dedi.

Oy kullanma işleminin ardından bir açıklama yapan Buldan şöyle konuştu:

"Uzun süredir çalışıyoruz veçalışmalarımızın, emeğimizin karşılığını alma zamanı geldi. Bugün Türkiye'nin her yerinde bütün insanlarımız oylarını kullanacaklar. Umut ediyorum ve diliyorum ki; kullanılan bütün oylarımız bu ülkenin huzuruna, refahına, sevgisine, barışına, adaletine ve demokrasisine vesile olur. Bu ülke çok uzun bir süredir haksızlıkların ve hukuksuzlukların yaşandığı bir ülke haline geldi. Ancak bugün yapılan seçimlerle, bir değişimin ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu artık hepimiz bekliyoruz. Bütün Türkiye halkları bekliyor. 82 milyon insanın umudu var bugünkü seçimlerden. Biz de bugün oyumuzu Van'da kullanıp, barışa ve kardeşliğe ama aynı zamanda demokrasiye vesile olması temennisiyle, tüm Türkiye'ye bu çağrıyı hem yapıyor hem de oylarımızın hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Bu akşam Türkiye'nin kaderinin değişeceği umuduyla, hepimizin gözleri okullarda açılacak olan sandıklarda olacak. Büyük bir umut ve heyecan var hepimizde. Bu heyecanı ve umudu, Türkiye'nin her bir ferdinin yaşaması gerekiyor. Çünkü uzun süredir insanlarda karamsarlık var. Bir kötülük düzeni var aslında ve bu kötülük düzeninin artık bu günden itibaren bitmesi gerektiğini düşünüyoruz ve oylarımızın da buna kaynaklık etmesini temenni ediyoruz."

Buldan ayrıcı buradan Ankara genel merkezine geçeceğini belirterek seçimi oradan takip edeceğin bildirdi.

10:10 - Ak Parti Van Milletvekili Adayı Abdullahat Arvas Kazım Karabekir Lisesi 2148 nolu sandıkta kulllandı.

10:30 - Yeşil Sol Van Milletvekili Adayı Zülküf Uçar Kazım Karabekir Anadolu Lisesinde 2150 nolu sandıkta oyunu kullandı.

10:50 - Van merkez ilçelerde  seçime yoğun bir katılım var. Sandık başlarında uzun kuyruklar oluştu şimdiden... 

10:55 - Yeşil Sol Van Milletvekili Adayı Havin Kiye Türkiye odalar borsalar birliği imam hatip ortaokulu 1064 nolu sandıkta oyunu kullandı.

10:55 - Yeşil Sol Van Milletvekili Adayı Gülderen Varlı Van Erciş İlçesi MNG Kargo İlköğretim okulu 1212 nolu sandıkta oyunu kullandı. 

​​​​​​12:35 - Yeşil Sol Van Milletvekili Adayı Mahmut Dindar Edremit Mevlana Halit İlköğretim okulu 1093 nolu sandıkta oyunu kullandı.

12:45 - Cumhuriyet Halk Partisi Van Milletvekili Adayı Seracettin Bedirhanoğlu,Edremit Hilmi Irak Ortaokulu 1239  nolu sandıkta oyunu kullandı.

14:00 - Ak Parti Van Milletvekili Adayı Buran Kayatürk Van İpekyolunda bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2065  nolu sandıkta oyunu kullandı.

15:30 - Sandıkların kapanmasına 1 saat 30 dakika kalmasına rağmen Vanlılar sandığa akın etmeye devam ediyor.

17:00 - Türkiye genelimde olduğu gibi Van'da saat 17:00 itibariyle oy kullanma işlemi tamamlandı.

Editör: Velat Altınal