Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek üzere Pazar günü sandık başına gitti. Ülkede 61 milyondan fazla seçmen yaklaşık 207 bin sandıkta oy kullandı. 481 bin 785 seçmenin oy kullandığı Van’da da sandıklardan şaşırtıcı sonuçlar çıktı.

Van’da bazı partiler 2019 yılında gerçekleştirilen seçime göre oyunu büyük oranda arttırırken, bazılarının ise oyu düştü. Van’da yüzde 100’ü açılan sandık sonuçlarına göre, DEM Parti 240 bin 288 oy ve yüzde 55.16 oy oranıyla kentte en çok oy ve 14 belediyeyi alan parti oldu. Van’da büyükşehir ve 13 ilçe belediyesini kazanan DEM Parti’nin kutlamaları akşam saatlerinden itibaren başlarken, dün ise parti tarafından Musa Anter Parkı’nda zafer kutlaması yapıldı. Kutlamaya binlerce kişi katılırken, programda konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan kentteki sorunlara dikkat çekerek, “Van’ı hep birlikte ayağa kaldıracağız” dedi.    

ZEYDAN: VAN SEÇİMDE TARİH YAZDI

Kutlama programında konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, Van’ın tarih yazdığını dile getirerek, “Başkale’ye, Gürpınar’a, Çatak’a, Bahçesaray’a, Gevaş’a, Erciş’e, Çaldıran’a, Muradiye’ye, Özalp’a, Saray’a, Edremit’e, Tuşba’ya, İpekyolu’na, serhat şehri Van’a selam gönderiyoruz. Biz 14’te 14 yapacağız ve tarih yazacağız dedik. Siz bir tarih yazdınız. Var olun, sağ olun. Biz hep dedik ki halkımız iradesine sahip çıkacak ve 14 belediyenin 14’ünü alacağız. Van yeniden barışı haykırdı. Bu seçimin kaybedeni olmayacak, hep birlikte kazanacağız dedik. Dün Van’da ve her yerde demokratik hakkını kullanan herkese teşekkür ediyoruz. Biz gece gündüz halkımızın bize duyduğu güvene dayanarak halkımıza layık bir şekilde kentimizin biriken sorunlarını el birliğiyle çözeceğiz” dedi.

“VAN’I YENİDEN BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Zeydan, Van’da çok sorunun olduğunu ve halkla birlikte bu sorunlara çözüm bulacaklarını belirterek, “Van’da çok sorun var. Biliyoruz. Yaramız derin ama dermanımız da belli. El ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz. İmardan ulaşıma, kültürden tarıma, işsizlikten yoksulluğa hep birlikte çareler üreteceğiz. Van’ı yeniden birlikte ayağa kaldıracağız. Van’da artık hiç kimse yatağa aç girmeyecek. Gençlerimiz Batı’da inşaatlardan düşüp hayatını kaybetmeyecek. Biz el birliğiyle gençlerimize iş imkanı yaratacağız. 3 aydır ev ev, sokak sokak, kapı kapı gezen arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu başarı arkadaşlarımızın başarısıdır. Bu başarı Van’ındır. Sizi kutluyoruz. Siz her zaman iradenizi, onurunuzu korudunuz. Bizim de size namus ve şeref borcumuz olsun; sizin onurunuzu, iradenizi canınız pahasına koruyacağız. Halkın gücünün üstünde bir güç yoktur. Bunu bu seçimde siz herkese gösterdiniz” ifadelerini kullandı. 

Neslihanşedal

ŞEDAL: HEP BİRLİKTE BÜYÜKŞEHİRİ YÖNETECEĞİZ

Programda konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, çok çalışacaklarını aktararak, “Başta da 14’te 14 yapacağız demiştik. Ama siz ne yaptınız? Siz tarih yazdınız. Van tarih yazdı. Hepinize teşekkür ediyoruz. Bugünden sonra sizin daha çok desteğinizi bekliyoruz. Çok çalışacağız. Hep birlikte büyükşehiri yöneteceğiz ki irademizi gasp edemesinler. Başarı bizimdir, başarı Kürtlerindir, başarı kadınlarındır” diye aktardı.

KURT: HALKIMIZA HİZMET İÇİN GELİYORUZ

Programda konuşan DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, belediyelerin kapılarının halka hep açık olacağını dile getirerek şunları söyledi: “14 belediyenin 14 alarak tarih yazan iradeniz önünde saygıyla eğiliyoruz. Aylardır bu sokaklarda, mahallelerde seçim çalışması yürüttük. Zafer sokakta kazanılır. Siz iradenizi göstererek üzerinize düşen görevi yerine getirdiniz. Şimdi sıra bizlerde. Bizler halkımıza hizmet için geliyoruz. Belediyelerin kapıları size 7/24 açıktır. Onlar sizin belediyeleriniz. Belediyeleriniz etrafında kenetlenin. Dem Van halkının demidir.”

Editör: Editör Editör