Türkiye 28 Mayıs'da cumhurbaşkanını seçmek için ikinci kez sandık başına gitti. Cumhur İttifakı’nın ortak adayı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52,14 oy ile cumhurbaşkanı oldu. Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,86 oy aldı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğini açıklayan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener şu ifadeleri kullandı:

Her iki aday arasında 2 milyon 253 bin 478 fark olduğu görülmüş. Sisteme girilmeyen oy miktarının tamamının adayların herhangi birisine verilmesi halinde dahi sonuçların değişmeyeceği görülmüş. Geçici sonuçlar sonunda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.

Türkiye ikinci kez sandığa gitti

14 Mayıs’taki seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Sinan Oğan yüzde 5,17, yarıştan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce yüzde 0,44 oy almıştı. Erdoğan 14 Mayıs’ta yaptığı balkon konuşmasında, "14 Mayıs seçimleri, gerek kurulan ittifakların mahiyeti gerek bu ittifaklara verilen gizli-açık desteklerin kaynakları itibarıyla siyasî tarihimizde ayrı bir öneme sahip olmuştur." demişti.

Sinan Oğan’dan destek

ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, ikinci tur seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini açıklamıştı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemişti.

21 yıldır iktidarda

1994’ten beri ismini İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak herkesin bildiği Erdoğan, 2002’de Başbakan ve 2014’ten bu yana da cumhurbaşkanı olarak 21 yıldır Türkiye’yi yönetiyor.

Editör: Editör Editör