Türkiye dün tarihi bir yerel seçimi daha geride bıraktı. 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde son yıllarda görülmemiş bir tablo ortaya çıktı. Ak Parti, Türkiye genelinde birçok büyükşehiri kaybettiği seçimde belediye seçimlerine göre oransal üstünlüğü de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ne kaptırdı. Kesin olmayan ve yüzde yüzü edinilmeyen sonuçlara göre CHP Türkiye genelinde 36, Ak Parti 23, Dem Parti 10, MHP 8, Yeniden Refah 2, İYİ Parti 1, BBP 1 belediye kazandı. CHP bu sonuçlara göre yüzde 37 civarında bir oy oranına ulaşırken, AK Parti ise yüzde 35 civarında kaldı.

31 Mart’ta tarihi bir seçimi daha geride bırakan Türkiye’de birbirinden flaş sonuçlar çıktı. Türkiye genelinde Cumhuriyet Halk Partisi 47 yıl sonra ilk kez birinci parti oldu. AK Parti ise 22 yıl sonra ilk kez 2’nci parti oldu. Türkiye’deki sürpriz sonuçlar Van’a da yansıdı. Önceki seçimde büyükşehir ve 9 ilçeyi kazanan Dem Parti, bu seçimde Van’da büyükşehir ve 13 kazandı. Henüz yüzde 100’ü açılmayan sonuçlara göre ise Van’da DEM Parti zaferini ilan etti. Yüzde yüzü açılmayan oylara göre büyükşehir ve 13 ilçede zaferini ilan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, tamamlanmayan ve sabah saatlerine kadar da belirsizliğini koruyan sandıklar olsa da tüm belediyeleri kazandığını edip 14’te 14 yaptıklarını duyurdu. Ak Parti’nin kaybettiği ilçelerde Yeniden Refah’ın büyük oy kaybı yaşattığı görüldü.

YRP TÜRKİYE’NİN DE VAN’IN DA 3’ÜNCÜ BÜYÜK PARTİSİ OLDU

Türkiye genelinde yüzde 90’a yakın oranda açılan sandık sonuçlarına göre CHP birinci parti olurken, Ak Parti ise ikinci parti oldu. Bu seçimin sürpriz partisi olan Yeniden Refah Partisi, yüzde 6 civarındaki oyu ile Türkiye’nin üçüncü partisi haline geldi. Türkiye genelinde de 2 ili kazanan Yeniden Refah Partisi, Van’da da üçüncü parti haline geldi. Van’da belediye kazanmasa da AK Parti’ye kaybettiren bir rol oynayan YRP, Türkiye genelinde de ses getiren sonuçlara ulaştı.

DEM PARTİ VAN’DA TÜM BELEDİYELERİ KAZANDI

Türkiye’deki sürpriz sonuçlar Van’a da yansıdı. Önceki seçimde büyükşehir ve 9 ilçeyi kazanan Dem Parti, bu seçimde Van’da büyükşehir ve 13 ilçeyi kazandı. Haritalar geç saatlere kadar Bahçesaray’ı AK Parti’nin kazandığını gösterse de Dem Parti il örgütü ise bu ilçeyi de gelen sonuçlara göre ve ıslak imzalı tutanaklara göre kazandıklarını ilan etti. Van’daki seçimler büyük şaşkınlık yaratırken Erciş’te ise Ak Parti Fatih Çiftci ile uzun süre önde götürdüğü seçimi sayım işleminin sonuna doğru kaybetti. Henüz yüzde 100’ü açılmayan sonuçlara göre ise Van’da 14 belediyeden 14 belediyeyi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi kazandı.

DEM PARTİ ÖNCEKİ SEÇİME GÖRE OY ARTIRDI

Önceki seçimlerde Van’da Bahçesaray, Gürpınar, Çaldıran ve Çatak’ı kazanan Ak Parti’nin karşısında Büyükşehir ve 9 ilçeyi kazanan Dem Parti, bu seçimde 2019 yerel seçimlerinde aldığı oyun üzerine çıktı. 2019 seçimlerinde yüzde 53 civarında bir oy alan Dem Parti, bu seçimde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 55’in üzerine çıktı. Bahçesaray’ı önce kaybedip sonra kazanan Dem Parti, Büyükşehir ve 13 ilçeyi alarak Van’da bu zamana kadarki en büyük zaferini kazanmış oldu. Türkiye genelinde en büyük zaferi aldığı illerden biri haline getiren Dem Parti, hem oy artırıp hem ilçe sayısını artırdı.

AK PARTİ’NİN KAYIPLARINDA YRP’NİN ETKİSİ BÜYÜK OLDU

Öte yandan Ak Parti’nin kaybettiği ilçelerde Yeniden Refah’ın büyük oy kaybı yaşattığı görüldü. Yüzde 100’ü açıklanmayan ve kesin olmayan sonuçlara göre Ak Parti Van’da Yüzde 27’lerde bir oy oranında kaldı. Önceki yerel seçimlerde yüzde 41’e yakın bir oy alan AK Parti’nin Van’daki oyları düşerken bu düşüşte Yeniden Refah Partisi’nin payı da büyük oldu. Özellikle kaybettiği Gürpınar, Çatak, Gevaş ilçelerinde kaybın en büyük sebebi Yeniden Refah Partisi’nin böldüğü oylar oldu. Bu oyları alması halinde yeniden 4 ilçeyi kazanabilecek olan AK Parti, bu bölünmelerden dolayı elindeki ilçeleri kaybetmiş oldu. YRP, Van’da aldığı yüzde 5’den fazla oy oranı ile 20 binin üstünde bir oya ulaştı. YRP, 2023 yılındaki genel seçimlerde 17 bin civarında oy almıştı.

ERCİŞ ÖNCE AK PARTİ’YE GİTTİ SONRA DEM PARTİ’YE

Ak Parti’nin en iddialı olduğu ve kazanması muhtemel görünen ilçelerden birisi olan Erciş’teki sonuçları da şaşırttı. Erciş’te AK Parti uzun süre seçimi önde götürmesine rağmen, ilçedeki kırsal oyların gelmesiyle birlikte üstünlüğü DEM Parti’ye kaybetti. Resmi olmayan ve tamamı sayılmayan oylara göre Dem Parti yüzde 48’e karşı 43 civarında bir oyla Van’ın en büyük ilçelerinden birisi olan Erciş’te de ipi göğüsleyen parti oldu.

EDREMİT VE TUŞBA BÜYÜK KAYIPLAR YAŞADI, VAN’IN KALBİ DE DEM’İN OLDU

Ak Parti’nin önceki seçimde ikinci parti olmasına rağmen HDP’nin adaylarının başkanlığının düşmesi nedeniyle devraldığı iki merkez ilçe olan Edremit ve Tuşba’da da kayıplar büyük oldu. Bu seçimde AK Parti’nin iddialı olduğu iki ilçedeki kayıplar da ciddi seviyelere ulaşırken, AK Parti bu iki ilçede de önceki seçimlerin çok altında oylar aldı. Tuşba’da önceki seçimde yüzde 39’larda olan oy oranı bu seçimde yüzde 27’ye düşerken Edremit’te ise yüzde 41 olan oy oranı yüzde 25’lere kadar düştü. Öte yandan geçen seçimde de yine yüzde 40,6 oy oranına sahip olduğu İpekyolu’nda da oylarını düşüren Ak Parti, bu ilçede yüzde 24’lere gerilerken, Dem Parti ise yüzde 54’lük oy oranını yüzde 58’e çıkardı ve Van’ın en büyük ilçesini de kazanan parti oldu.

SEÇİME KATILIM DA REKOR SEVİYEDE DÜŞTÜ

Van’ın seçimi ile ilgili en önemli detaylardan birisi de seçime katılım oldu. Van’da geçtiğimiz seçimlerde yüzde 80 civarında olan katılım oranı bu seçimde sert bir düşüş gördü. Türkiye genelinde yüzde 78 civarında olan seçime katılım oranı Van’da yüzde 65’lerde kaldı. 714 bin seçmeni bulunan Van’da yüzde 90’ı açılan sandık sonuçlarına göre 400 binin üzerinde seçmenin oy kullanması sebebiyle düşük seviyelerde kaldı. 2189 sandığın kurulduğu ilçede Dem Parti 200 bin oyun üzerinde çıkarken Ak Parti ise 100 binin üzerine çıktı.

BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞKANI ZEYDAN

Yüzde 90’lık kısmı açılan ve resmi olmayan sandık sonuçlarına göre Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan oldu. Eşbaşkan Neslihan Şedal ile birlikte seçime giren Dem Parti’nin oyu önceki seçime göre düşmesine rağmen büyükşehiri kazanan taraf oldu. AK Parti’nin adayı Abdullah Arvas’a karşı seçimi kazanan Zeydan, Van’ın büyükşehir olmasından sonra seçimleri kazanan üçüncü Dem Partili oldu. Şu ana kadar hiç Van Büyükşehir Belediyesi kazanamayan AK Parti’ye karşı ipi göğüsleyen Dem Parti, Van’ın üç merkez ilçesinin de sahibi oldu.

İŞTE VAN’DAKİ YENİ BELEDİYE BAŞKANLARI

 1. BAHÇESARAY - AYVAZ HAZİR- NEBAHAT BENEK (DEM PARTİ)
 2. BAŞKALE - ŞENGÜL POLAT- FEVZİ CANER (DEM PARTİ)
 3. ÇALDIRAN - HATİCE ATABAY GÜNDOĞDU- FETTAH HASÇELİK (DEM PARTİ)
 4. ÇATAK - REŞAT ERASLAN- GÜLTEN BARAN (DEM PARTİ)
 5. EDREMİT - RABİA BAŞAK KOÇ- CEMİL KOMİ (DEM PARTİ)
 6. ERCİŞ - BARAN BİLİCİ- GÜLER TEMEL (DEM PARTİ)
 7. GEVAŞ - RUKNETTİN HAKAN- KÜBRA AKTİ (DEM PARTİ)
 8. GÜRPINAR - MEHMET TAHİR ERTAŞ- MUKADDES KARAKOÇ (DEM PARTİ)
 9. İPEKYOLU - CEVDET ALTINDAĞ- CANAN UZUNAY (DEM PARTİ)
 10. MURADİYE - HEDİYE SAYİNER- BARIŞ YILMAZ (DEM PARTİ)
 11. ÖZALP - SAKİNE KUTPINAR- ECEVİT CEYLANCI (DEM PARTİ)
 12. SARAY - DAVUT ACAR- FİLİZ ÖZTÜRK (DEM PARTİ)
 13. TUŞBA - HANIM AKKOŞ- ÜMİT KESER (DEM PARTİ)

Editör: Editör Editör