31 Mart seçimleri sonrasında Van İl Seçim Kurulu’nun Dem Parti adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliğini sağlamadığı ile ilgili karar Van ve Türkiye’nin gündeminden düşmüyor.

Seçim kurulunun mazbatayı Zeydan yerine Ak Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi ile ilgili kararı sonrası kentte büyük olaylar yaşanmaya başlarken, dün sabah saatlerinden itibaren başlayan olaylar ve gerginlikler aralıksız sürdü. Van ile ilgili bu karar Türkiye’nin de en önemli gündem maddesi olurken Türkiye’nin en önemli isimleri, siyasi parti temsilcileri ve yöneticileri de konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Zeydan’a destek açıklamaları artmaya devam ederken konuyla ilgili kararlarını açıklayan DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP heyetleri dün Van’a geldi. Aralarında Leyla Zana, Başak Demirtaş, Sezgin Tanrıkulu gibi isimlerin de bulunduğu heyet Van’da gerçekleştirilen MKYK toplantısı ve buluşmanın ardından Cumhuriyet Caddesi’nde bir açıklama yaptı. Binlerce kişinin arasında açıklama yapan heyet temsilcileri Zeydan’a mazbata verilmeyene kadar Van’dan gitmeyeceklerini ifade etti.

BİR ÇOK ÖNEMLİ İSİM ZEYDAN İÇİN VAN’A GELDİ

Heyetin önceki gün yapacaklarını söyledikleri Van toplantısı sabah saatlerinde yapıldı. Van’daki toplantıya DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, MYK üyeleri, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, eski Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın eşi Aslı Kaya, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal katıldı. Eş Genel Başkanlar Hatimoğulları ile Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Başak Demirtaş ve DEM Parti heyeti, kente gelen CHP heyetini karşıladı. MYK toplantısının yapıldığı ve CHP heyetinin karşıladığı KESK Van Şubesi’nin bulunduğu binanın girişinde bekleyen kitleyi polis dağıttı. Açıklamanın yapılacağı Feqîyê Teyran Parkı'na yürümek isteyen heyete polis, valiliğin aldığı 15 günlük yasağı gerekçe göstererek izin vermedi.

KALABALIK HEYET, BÜYÜK BİR KALABALIK İLE BİRLİKTE CUMHURİYET’E YÜRÜDÜ

Aydın Perihan AVM önünden yürümüye başlayan heyet üyeleri halkın da katıldığı yürüyüşünü Cumhuriyet Caddesi’ne doğru sürdürdü. Yürüyüşte DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti milletvekilleri Sırrı Sakık, MYK üyeleri , DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Van Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, TİP Genel Başakanı Erkan Baş ve milletvekili Ahmet Şık, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk yer aldı. Yürüyüşün ardından DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve beraberindekiler birer konuşma yaptı.

G K Ov Jir X U A Avy Ua

BAKIRHAN: VAN HALKININ İRADESİNİ KİMSE GASP EDEMEZ

Protesto gösterisinde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Değerli Van halkı söz verdiğiniz gibi 14’te 14 yaparak büyük bir zafer elde ettiniz. Van mitinginde söylediğim gibi Van Kürtlerin kalbidir. Van ortaya koymuş olduğu onurlu duruşu ile demokrasinin, özürlük taleplerini cevabını vermiştir. Nerede ne zaman Van’ın adını duyarsak onure oluyoruz. İki dönem iradenize kayyım atayanlar yeniden bir kumpasla siyasi darbeyle birlikte tekrar Van halkının seçtiği başkanı görevde almak istiyor. Siz değerli Van halkı bugün onurlu bir şekilde bir arada durduğunuz müddetçe verdikleri bu kararı yerine getiremeyeceklerdir. Sizlerin huzurunda söz veriyoruz kazandığımız 14 belediyeyi koruyacağız. Van halkının iradesine hiç kimse gasp edemez. Buradan bir kez daha söylüyoruz bu hukuk dışı anlayışına itiraz edeceğiz. Van halkının, Van gençlerinin, Van kadınlarının iradesini mazbatasını teslim etmeleri için çağrı yapıyoruz. Değerli Van halkı sizlerin önünde YSK’ya tekrar sesleniyoruz. Bu siyasi komplonun aleti olamayın.” dedi.

G K Ov Jiv X M A A M Rc

BAKIRHAN: VAN HALKI YALNIZ DEĞİL

Bakırhan, Van halkının yalnız olmadığını dile getirerek şunları söyledi:

Aday dosyaları teslim edildiğinde aday olabilirsiniz dediniz. Kararınızın arkasında durun. Türkiye halkı gerekli cevabı sandıkta 31 Mart’ta verdi. Van halkının gözü kulağı sizin vereceğiniz doğru kararda. Halkın iradesini yok saymayın. Kürtler bu toprakların insanlarıdır. AK Parti adayına sesleniyorum bu kararı derhal reddetmen gerekiyor. O mazbatayı aldığında Van’ın sokaklarında başın öne eğik yürümek zorunda kalacaksın. Kürt halkı onurludur. Kürt halkı yapılan iyilikleri yapılan kumpasları unutmaz. Vicdanlı, başı dik bir şekilde kendi bölgende halkınla yaşamak istiyorsan Abdullah Başkan destek ver. İlk defa Türkiye haksız hukuksuz karar karşısında dik bir duruş ittifak yapıldı. İki gündür yapılan destekler siyasi partiler, STK’lar, teşekkürlerimiz iletiyoruz. Van halkı unutmasın asla yalnız değilsiniz. İradenize sahip çıktınız gibi YSK doğru yolu bulup doğru açıklamayı yapacaktır. Bizleri bugün burada yalnız bırakmayan heyetlerimiz sizinle dayanışma içindedirler. Tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Buradan tekrar sesleniyoruz bu yanlış karardan dönülsün, halkın iradesini tekrar geri versin.

HATİMOĞULLARI: ABDULLAH ZEYDAN’A MAZBATA VERİLENE KADAR MÜCDELEMİZ SÜRECEK

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, karar çözülene kadar Van halkı ile mücadele edeceklerini belirterek, “Bizler buradan konuşurken sadece size değil tüm Türkiye'ye sesleniyoruz. Bize kumpas kuruyorlar. YSK'ye itiraz ettik. İtirazımız kabul olana kadar, Zeydan'a Abdullah mazbatası verilene kadar mücadelemiz devam edecek. Bu karar ılımlı bir şekilde çözülene kadar Van halkı ile mücadele edeceğiz. Türkiye'de herkesin kalbi Van için atıyor, dayanışma sesi Van için çıkıyor. Bütün tarihinde bu yapılan ilktir. Buradan YSK'ye sesleniyoruz, Van halkının seçme ve seçilme hakkına sahip çıkmalıdır” dedi.

776912 Image1

DEMİRTAŞ: VAN HALKI BİZİ GURURLANDIRDI

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları’nın ardından Başak Demirtaş konuştu. Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın Van’a selam gönderdiğini belirterek, “Van halkının bu iradesi karşısında ne kadar onur ve gurur duyduğumuzu söylemek için, bu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin (Selahattin Demirtaş) de Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Bugün burada Van halkından ne kadar gurur duyduğumuzu söylemek için geldik. Selahattin Başkanın size selamı var. Başkan dedi ki; ‘Van 14'te 14 yaparak bizi gururlandırdı’. Halkın iradesi önünde hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz. Van halkıyla onur ve gurur duyuyoruz. Bu onurlu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz” diye konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 04 03 Saat 16.59.44 25E43Eea

ZANA: VAN’IN SESİ ARŞI ALAYA ÇIKTI

Demirtaş’tan sonra sözü alan Siyasetçi Leyla Zana, Van’ın sesinin arşa çıktığını dile getirerek şöyle konuştu:

Van Kürt halkının baş tacıdır. İradenizi kutluyorum. Ben inanıyorum ki sesiniz Türkiye’de arşı alaya çıktı. Sizin direnişiniz şeref ve onur direnişidir. Gün direniş günüdür. Size yapılan bu hukuksuzluğu, bu zulmü kabul etmiyoruz. Hiç kimse Kürt halkının iradesine basit yaklaşamaz. Hukuk size de lazım olacak. Yarın öbür gün siz de hukuka ihtiyaç duyacaksınız. Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Kürt halkına saygı duyun ve bu karardan dönün.

G K Ov Jk Z X0 A A Lcmn

CHP’Lİ TANAL: SİZE ÖZGÜR ÖZEL’İN DAYANIŞMA SELAMLARINI GETİRDİM

CHP Heyetinden Van’a gelen milletvekili Mahmut Tanal, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in selamını getirdiğini aktararak, “Değerli Van halkı hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in size dayanışma selamlarını getirdim. Söylemem gereken birkaç söz var. Türkiye'nin 100 yıllık kuruluşunda bugünkü tuzak kurulmadı. Faşizme karşı omuz omuza olacağız. Söz konusu demokrasi ise gerisi teferruattır. Bu yanlış karardan geri dönün” dedi.

TİP GENEL BAŞKANI ERKAN BAŞ: VAN'DAN YÜKSELEN SES İSTANBUL'DAN, ANKARA'DAN, İZMİR'DEN DUYULACAK

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, mücadeleye devam edeceklerini dile getirerek, “Değerli Van halkı hepinizi TİP olarak saygıyla selamlıyorum. Bugün sadece Kürt halkının iradesine ipotek konuluyor. Van'dan yükselen ses İstanbul'dan, Ankara'dan, İzmir'den duyulacak. Bu saldırıyı herkese yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. O mazbata alana kadar bu mücadelemizi sürecek” diye konuştu

BİR ÇOK PARTİ TEMSİLCİSİ DE DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, “Asla teslim olmayacağız. Biz barış istiyoruz, eşitlik istiyoruz. Van halkının iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” diye aktardı.  EHP Başkanı Hakan Öztürk, “Sizinle aynı yolda yürümek için buraya geldik. Bu ülkede 150 yıldır seçim yapılıyor ne oldu da şimdi bu seçim engelleniyor. Bu, Kürt halkına uygulanan bir zulümdür ve bunu kabul etmiyoruz. Türkiye’de hangi hukuk uygulanıyorsa Van’da, Diyarbakır’da da aynı hukuk uygulanmalıdır. Kürt halkı asla yalnız yürümeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Abdullah Zeydan Yeni

ZEYDAN: VAN’IN ONURUNU KORUYACAĞIZ

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan şunları söyledi:

Van halkının onurunu, gururunu koruyacağız. Biz sadece Van halkının değil, 85 milyonun da aynı zamanda onurunu koruyacağız” diye konuştu. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Bu onur, Van halkının, kadınların, gençlerin onurudur. İki gündür halkımız direniyor ve direnmeye devam ediyoruz. AK Parti adayına sesleniyoruz; biraz haysiyetin, onurun varsa o mazbatayı almaz, halkın iradesine saygı duyarsın.

Editör: Editör Editör