Türkiye’de yerel yönetimlerin yeniden belirlendiği 31 Mart seçimlerinde Dem Parti de Van’da Büyükşehir dahil 14 belediyenin sahibi oldu. Türkiye’de büyükşehir dahil tüm ilçelerin kazanıldığı kent olan Van’daki sonuçlar konuşulmaya devam ederken DEM Parti’den başkan seçilen Abdullah Zeydan ile ilgili flaş bir açıklama geldi.

SEÇİME İKİ GÜN KALA ADALET BAKANLIĞI ZEYDAN İÇİN İTİRAZ ETMİŞ

Dün itibariyle Van’da seçim zaferini kutlayan ve mazbata alma hazırlığında olan büyükşehir belediye başkanı ile ilgili DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklama, “29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime ikin gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir.”

“MAHKEME ZEYDAN’IN MEMNU HAKLARINI GERİ ALDI!”

“Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ya bildirimde bulunmuştur” denildi. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.”

DEM PARTİ: BU KARARDAN GERİ DÖNÜLMELİDİR

“Partimiz 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van’dan tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır.” Denildi. “Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir” ifadelerine yer alan açıklamada Van halkına da çağrıda bulunularak; Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz! Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz.”

Editör: Editör Editör